Picie pod chmurką będzie legalne? Projekt ustawy trafi wkrótce do Sejmu

17.07.2017 14:26

Czy picie alkoholu w parkach lub nad rzeką będzie wkrótce całkowicie legalne? Projekt w tej sprawie przygotował już klub parlamentarny Kukiz'15 - jego posłowie chcą, aby pijącym nie groził już za to mandat. Co na to pozostałe ugrupowania?

Alkohol fot. East News

Jak donosi "Super Express", klub Kukiz'15 przygotował już (i zamierza wkrótce złożyć w Sejmie) projektu ustawy depenalizujący spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

Niech decydują samorządy

W tym momencie prawo zezwala na spożywanie alkoholu pod chmurką jedynie w przypadku wydzielonych stref gastronomicznych - w ogródkach barowo-restauracyjnych bądź na festiwalach. Mandat w wysokości 100 zł grozi natomiast za picie w parku, na ulicy, pod blokiem bądź nad większością rzek w kraju. W tym ostatnim przypadku zdarzają się wyjątki, jak chociażby nad Wartą w Poznaniu.

Ruch Kukiz'15 chce znieść te prawne ograniczenia. Jego członkowie, w swojej propozycji domagają się m.in. aby decyzje, gdzie można legalnie pić, leżały w kompetencjach samorządów. Poza tym, proponują, aby całkowicie dozwolone było spożywanie napojów zawierających do 18 proc. alkoholu (czyli np. wina).

"Takowa nowela odciąży funkcjonariuszy policji i straży miejskiej od zadań patrolowania swoich rewirów w poszukiwaniu osób spożywających alkohol w miejscach obecnie ku temu niedozwolonych, czyli de facto osób nieszkodliwych dla ogółu społeczeństwa" - czytamy w projekcie cytowanym przez dziennik.

Co na to inni parlamentarzyści?

Jak do inicjatywy Kukiza i jego podwładnych odnoszą się przedstawiciele innych partii? Tutaj zdania są podzielone.

- Nowelizacja ustawy jest do rozważenia i przyjrzelibyśmy się jej z wielką uwagą. Jestem za tym, aby to samorządy decydowały o zezwoleniu bądź nie w sprawie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Są też takie miejsca, gdzie przecież picie piwa nikomu nie szkodzi - mówi dziennikarzom "SE" Jan Grabiec z PO.

Odmienną opinię wyraża z kolei Arkadiusz Mularczyk. Poseł PiS uderza tutaj w tony moralistyczne.

- Niech Paweł Kukiz i jego ruch zajmą się poważniejszymi sprawami niż promowanie picia alkoholu pod chmurką. Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. To szukanie poklasku głównie u młodzieży. Takie rozwiązanie może spowodować jej rozpicie - grzmi.

RadioZET.pl/Super Express/MP

Oceń