Picie pod chmurką będzie legalne? Projekt ustawy trafi wkrótce do Sejmu

Redakcja
17.07.2017 14:26
Alkohol
fot. East News

Czy picie alkoholu w parkach lub nad rzeką będzie wkrótce całkowicie legalne? Projekt w tej sprawie przygotował już klub parlamentarny Kukiz'15 - jego posłowie chcą, aby pijącym nie groził już za to mandat. Co na to pozostałe ugrupowania?

Jak donosi "Super Express", klub Kukiz'15 przygotował już (i zamierza wkrótce złożyć w Sejmie) projektu ustawy depenalizujący spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych.

Niech decydują samorządy

W tym momencie prawo zezwala na spożywanie alkoholu pod chmurką jedynie w przypadku wydzielonych stref gastronomicznych - w ogródkach barowo-restauracyjnych bądź na festiwalach. Mandat w wysokości 100 zł grozi natomiast za picie w parku, na ulicy, pod blokiem bądź nad większością rzek w kraju. W tym ostatnim przypadku zdarzają się wyjątki, jak chociażby nad Wartą w Poznaniu.

Ruch Kukiz'15 chce znieść te prawne ograniczenia. Jego członkowie, w swojej propozycji domagają się m.in. aby decyzje, gdzie można legalnie pić, leżały w kompetencjach samorządów. Poza tym, proponują, aby całkowicie dozwolone było spożywanie napojów zawierających do 18 proc. alkoholu (czyli np. wina).

"Takowa nowela odciąży funkcjonariuszy policji i straży miejskiej od zadań patrolowania swoich rewirów w poszukiwaniu osób spożywających alkohol w miejscach obecnie ku temu niedozwolonych, czyli de facto osób nieszkodliwych dla ogółu społeczeństwa" - czytamy w projekcie cytowanym przez dziennik.

Co na to inni parlamentarzyści?

Jak do inicjatywy Kukiza i jego podwładnych odnoszą się przedstawiciele innych partii? Tutaj zdania są podzielone.

- Nowelizacja ustawy jest do rozważenia i przyjrzelibyśmy się jej z wielką uwagą. Jestem za tym, aby to samorządy decydowały o zezwoleniu bądź nie w sprawie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Są też takie miejsca, gdzie przecież picie piwa nikomu nie szkodzi - mówi dziennikarzom "SE" Jan Grabiec z PO.

Odmienną opinię wyraża z kolei Arkadiusz Mularczyk. Poseł PiS uderza tutaj w tony moralistyczne.

- Niech Paweł Kukiz i jego ruch zajmą się poważniejszymi sprawami niż promowanie picia alkoholu pod chmurką. Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. To szukanie poklasku głównie u młodzieży. Takie rozwiązanie może spowodować jej rozpicie - grzmi.

RadioZET.pl/Super Express/MP