Zamknij

„Pozwalam sobie przypominać o Żydach, którzy w służbie Sowietom mordowali Polaków”. Burza po wpisie Pawła Kukiza

Redakcja
25.02.2019 10:39
„Pozwalam sobie przypominać o Żydach, którzy w służbie Sowietom mordowali Polaków”. Burza po wpisie Pawła Kukiza
fot. J.Dominski/Reporter

„Skoro p.o. ministra spraw zagranicznych Israel Katz mówi o Polakach biorących udział w mordowaniu Żydów – a tacy niestety byli – pozwalam sobie przypominać o Żydach, którzy w służbie Sowietom mordowali Polaków” – napisał w poniedziałek na Twitterze Paweł Kukiz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

P.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez izraelskie media szefowi izraelskiego rządu, stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, »Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki«. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

Zobacz także

Katz odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi Netanjahu, który – według dziennika „Jerusalem Post” – miał powiedzieć w Warszawie, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

„Skoro minister Katz mówi o Polakach biorących udział w mordowaniu Żydów (a tacy niestety byli) pozwalam sobie przypominać o Żydach, którzy w służbie Sowietom mordowali Polaków. Z tą różnicą, że wymieniam ich z nazwiska. Dziś kolejny: Józef Goldberg Różański” – napisał w poniedziałek na Twitterze lider Kukiz'15.

Kukiz zamieścił we wpisie odnośnik do wystawy IPN o największym i najgłośniejszym procesie pokazowym w Krakowie z 1947 roku – tzw. procesie krakowskim. Chodzi o rozprawę przeciwko Franciszkowi Niepokólczyckiemu, Stanisławowi Mierzwie i ich współpracownikom.

Zobacz także

Jak podaje IPN, Józef Różański (właśc. Goldberg, 1907–1981) był pułkownikiem UB, od 1945 r. kierownikiem pionu śledczego MBP, a w latach 1947–1954 dyrektorem Departamentu Śledczego MBP. „Współodpowiedzialny za stosowanie bestialskich metod śledczych przez podległych mu funkcjonariuszy. W wyniku wewnętrznych rozgrywek politycznych w PZPR skazany w 1955 r. – za łamanie prawa w działaniach MBP – na 5 lat więzienia, a w czasie powtórnego procesu w 1957 r. na 15 lat” – podał IPN.

Z kolei w niedzielę, również na Twitterze, Kukiz przypomniał, historię gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. „Dziś 66 rocznica zamordowania Augusta Fieldorfa »Nila«. Na karę śmierci skazany został przez »sąd« pod przew. Żydówki Marii Gurowskiej, córki Moryca i Frajdy z Eisenmanów. W składzie »sędziowskim« było jeszcze dwóch Żydów – Emil Merz i Gustaw Auscaler” – napisał Kukiz.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/BM