Kurski broni TVP. „Dochowała standardowi”

Redakcja
20.01.2019 22:16
Kurski broni TVP. „Dochowała standardowi”
fot. Tomasz Urbanek/East News

– Hołd został oddany, a TVP „dochowała wszelkiemu standardowi” właściwego przeżywania tych dramatycznych chwil – powiedział w niedzielę prezes TVP Jacek Kurski, odnosząc się do okresu żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Do zdarzenia doszło na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska od godziny 17 w piątek do 19 w sobotę obowiązywała zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

„Coś się kończy i życie idzie dalej”

Pytany przez telewizję WP, czy liczy na to, że transmitowany w niedzielę przez TVP konkurs skoków narciarskich w Zakopanem pozwoli chociaż na chwilę rozweselić Polaków po „fatalnych wydarzeniach” w Gdańsku, Kurski odpowiedział, że „może nie rozweselić, bo to nie jest dobre słowo”.

Zobacz także

– Myślę, że wrócić do normalnej atmosfery. Jest czas żałoby, jest czas normalnego życia, coś się kończy i życie idzie dalej – dodał szef telewizji publicznej.

Kontrowersyjne materiały TVP

W ocenie Kurskiego należyty hołd „został oddany i Telewizja dochowała wszelkiemu standardowi właściwego przeżywania tych dramatycznych chwil”. „No ale żałoba zakończyła się wczoraj o godz. 19, w związku z czym już dzisiaj, myślę, kibicom należy się ta chwila radości” – stwierdził.

Zobacz także

Materiały TVP związane ze śmiercią Adamowicza, m.in. wyemitowany w poniedziałkowych „Wiadomościach” materiał poświęcony mowie nienawiści, były w ostatnim tygodniu krytykowane m.in. przez polityków opozycji. List otwarty do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego wzywający do odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa stacji wystosował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod jego petycją podpisało się w internecie od wtorku ponad 16 tys. osób. Wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezesa TVP i jego zastępcy Macieja Staneckiego złożył z kolei Kukiz'15. Oprócz tego do KRRiT wpłynęło kilkadziesiąt skarg indywidualnych dotyczących m.in. poniedziałkowego materiału „Wiadomości”.

RadioZET/PAP/JZ