Zamknij

Sześciodniowy chłopiec znaleziony w oknie życia. Obok leżał list od matki

09.03.2021 18:24
Noworodek w szpitalu
fot. ilustracyjne. Marek BAZAK/East News

Sześciodniowy chłopiec został pozostawiony w oknie życia w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża w Kutnie. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które przewiozło chłopczyka do szpitala.

"Chłopiec ma 6 dni. Nie mamy oddziału pediatrycznego, więc przyjęliśmy go na oddział noworodków. Stan jest stabilny, nic złego nie powinno się wydarzyć" - powiedział na antenie Radia Łódź prezes kutnowskiego szpitala Artur Gur. Nieoficjalnie wiadomo, że matka dziecka zostawiła przy nim list wyjaśniający jej decyzję.

Jedyne w Kutnie okno życia w Domu Parafialnym przy ul. Jana Pawła II istnieje od 13 lat i był to drugi przypadek pozostawienia w nim dziecka. Poprzedni miał miejsce w listopadzie 2019 roku. Również był to chłopiec.

Okno życia

Okno życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia oraz bez ponoszenia konsekwencji karnych. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny.

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 roku Domu Samotnej Matki. W całym kraju jest obecnie kilkadziesiąt okien życia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP