Zamknij

Nowe zasady kwarantanny i panika wśród turystów. "Musimy ich przestraszyć"

30.06.2021 16:06
lotnisko
fot. Rex Features/East News

Turyści panikują, telefony się urywają, a biura podróży tracą klientów - to skutki wprowadzonych z godziny na godzinę, bez żadnego wyprzedzenia, nowych zasad kwarantanny dla osób wracających spoza strefy Schengen. - Nie mieliśmy czasu się do nich przygotować - skarży się Marek Kamieński ze Stowarzyszenia Agentów Turystycznych w rozmowie z reporterką Radia ZET Joanna Mąkosą.

Telefony w biurach podróży są rozgrzane do czerwoności. Turyści szukają informacji o nowych zasadach kwarantanny po powrocie do kraju. Skutek jest taki, że rezygnują z wakacji i przekładają wyjazdy.

Przypomnijmy, rząd zmienił zasady dla podróżnych wracających spoza strefy Schengen w reakcji na doniesienia o nowych mutacjach koronawirusa, m.in. wariancie Delta. Chodzi o tak popularne kierunki jak np. Turcja czy Egipt.

Nowe zasady kwarantanny po powrocie z krajów spoza Schengen. "Nie wiemy, co mamy odpowiadać"

Według nowych zasad wprowadzonych przez rząd 10-dniowa kwarantanna obowiązuje wszystkich, także ozdrowieńców i zaszczepionych po powrocie z krajów ze strefy spoza Schengen. Negatywny test na Covid-19 zwalnia z niej najwcześniej po 7 dniach izolacji. - To chaos i brak wyobraźni - kwitują touroperatorzy.

- Cały czas dzwonią telefony, klienci się denerwują. My nie wiemy, co mamy odpowiadać albo wiemy, że musimy ich przestraszyć, że mają 10-dniową kwarantannę - mówi w rozmowie z reporterką Radia ZET Joanną Mąkosą Marek Kamieński ze Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Dodaje, że do nowych zasad nikt nie zdążył się przygotować. - Niektórzy klienci rezygnują, inni załatwiają sprawy, jak przełożyć swoje zawodowe życie... Dzieci powyżej 12. roku życia nie mogą pojechać na dalsze wakacje, będą również musiały być w kwarantannie. To jest dla branży bardzo poważny cios - podkreśla.

Brak kwarantanny na razie zapewnia wyjazd do Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Irlandii czy na Cypr. Zaostrzenie zasad nie dotyczy także państw ze strefy Schengen, które nie są w Unii, czyli: Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/ Radio ZET/ oprac. MB