Zamknij

Kwarantanna zostanie zniesiona? Wiceszef MZ zabrał głos. "Żadnej decyzji nie można wykluczyć"

21.01.2022 22:07
Waldemar Kraska, Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

Są głosy ekspertów, którzy mówią, żeby zupełnie znieść kwarantannę. Na tą chwilę zdecydowaliśmy się ją skrócić. Kolejne decyzje będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że żadnej decyzji nie można tu wykluczyć.

Adam Niedzielski na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiedział skrócenie od poniedziałku 24 stycznia czasu przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. – Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – powiedział i wskazał, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. Zmiana nie będzie jednak dotyczyła osób, które już są na kwarantannie.

Rząd całkowicie zniesie kwarantannę? 

Waldemar Kraska powiedział w Polsat News, że "w tej chwili resort zdrowia nie planuje skracać czasu izolacji". – Jeżeli będzie taka rekomendacja naszych konsultantów, wtedy to zrobimy – oświadczył wiceminister zdrowia.

Przyznał, że w związku z wysoką zakażalnością wariantem Omikron pojawiają się głosy ekspertów, którzy mówią, żeby zupełnie znieść kwarantannę. – Na tą chwilę zdecydowaliśmy się ją skrócić – powiedział Kraska. Dodał, że kolejne decyzje będą uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w kraju. – Żadnej decyzji nie można tu wykluczyć – stwierdził wiceszef MZ.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Polsat News/PAP

C