Zamknij

Kwaśniewskiemu i Komorowskiemu nie podoba się pomysł Dudy ws. konstytucji

Redakcja
25.05.2017 18:37
Kwaśniewskiemu i Komorowskiemu nie podoba siępomysł Dudy ws. konstytucji
fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Możliwości realnej, spokojnej dyskusji nt. zmian w konstytucji zostały zlikwidowane; będzie to możliwe gdy zmieni się władza – uważa b. prezydent Bronisław Komorowski. B. prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił,  że pomysł referendum ws. konstytucji jest „niedojrzały" i "bezsensowny".

W czwartek w Warszawie odbyła się konferencja „Konstytucja 1997 roku. Dwadzieścia lat i co dalej?” organizowana przez tygodnik „Polityka” oraz fundację b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. Celem spotkania była wymiana poglądów i doświadczeń zebranych na przestrzeni 20 lat obowiązywania Konstytucji z 1997 r. W debacie pod hasłem „Od kohabitacji do monowładztwa jednej partii. Ustawa zasadnicza w praktyce politycznej lat 1997–2017” odnoszono się do kwestii propozycji referendum ws. zmian konstytucji zapowiadanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także

Prezydent Duda w wygłoszonym w środę orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Wcześniej prezydent mówił, że chce, aby było to referendum konsultacyjne, w którym Polacy wypowiedzieliby się co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Bronisław Komorowski zarzucił prezydentowi Dudzie oraz premier Beacie Szydło „co najmniej dwukrotne złamanie konstytucji”. Jak dodał, to „wydarzenie bez precedensu z daleko idącymi skutkami”.

Zobacz także

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski wskazywał, że pomysł przeprowadzenie referendum konstytucyjnego jest „niedomyślany, niedojrzały i w gruncie rzeczy bezsensowny”.

RadioZET.pl/PAP/MAAL