Zamknij

Kwaśniewski krytykuje PRL i porównuje PiS do PZPR. "Są bliscy zapisania kierowniczej roli partii"

Redakcja
24.02.2017 09:22
Aleksander Kwaśniewski
fot. Radio ZET

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski był Gościem Radia ZET. Polityk, który karierę zaczynał w PRL, skrytykował Polskę Ludową oraz porównał obecną władzę do PZPR.

Jednym z tematów rozmowy Konrada Piaseckiego z Aleksandrem Kwaśniewskim były obecne rządy Prawa i Sprawiedliwości. Były prezydent stwierdził, że władzę charakteryzują buńczuczne wypowiedzi. Dodał, że jeżeli PiS jest przekonany, że nie ma z kim przegrać, to przegra szybciej, niż później. Porównał także obecną władzę do poprzedniego ustroju.

 

- Są przekonani, że absolutnie wszystkie instytucje państwa, takie jak media publiczne, Trybunał Konstytucyjny, sądy itd., powinny być im podporządkowane. I to jest niebezpieczne. My to już znamy. Gdybyśmy byli dziećmi, to moglibyśmy powiedzieć, że może warto taki eksperyment przeprowadzić, bo nie wiadomo do czego doprowadzi. Ale my wiemy. PRL był nieefektywną strukturą i odszedł - stwierdził Kwaśniewski.

Zobacz także

Piasecki dopytywał swojego gościa, czy opinię opiera na swoich doświadczeniach w PZPR i czy widzi w PiS echa z późnego okresu PRL.

- Ależ oczywiście. Chodzi o rozumienie roli partii wiodącej. Oni oczywiście tego nie zrobią, bo znają historię, ale myślę, że są bliscy zapisania w konstytucji kierowniczej roli PiS, a wtedy Trybunał Konstytucyjny miałby wolną drogę do uznania, że wszystko co robi PiS jest właściwe - powiedział Kwaśniewski.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zapis całej rozmowy wkrótce przeczytacie na tej stronie.

Radio ZET/MaAl

C