Zamknij

Silna burza superkomórkowa na północy kraju. Połamane drzewa i podtopienia

28.07.2021 17:24
burza superkomórkowa na północy
fot. Facebook: Milena Ziółkowska

Silna burza superkomórkowa nad powiatem kwidzyńskim. Strażacy wzywani są do powalonych drzew, które zalegają na ulicach. W niektórych miejscowościach zerwane zostały linie wysokiego napięcia. Bardzo groźnie było także w woj. kujawsko- pomorskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że po południu i wieczorem burze są spodziewane w pasie od województwa opolskiego przez śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, aż po warmińsko-mazurskie i pomorskie.

Silna burza superkomórkowa przeszła nad  Kwidzynem i okolicami. Internauci informują w mediach społecznościowych o licznych zniszczeniach, w tym powalonych drzewach i zablokowanych drogach.

We wsi Mareza wichura zerwała linie wysokiego napięcia. Z kolei we wsi Korzeniowo strażacy usuwają szkody powstały na skutek powalonego drzewa. W sieci na bieżąco publikowane są zdjęcia i nagrania przedstawiające skutki dzisiejszej burzy.

Kwidzyn. Silna burza superkomórkowa połamała drzewa. Duże zniszczenia w woj. kujawsko-pomorskim

Burza superkomórkowa generuje ulewny deszcz. Możliwe są silne porywy wiatru i grad. Obecnie burza przemieszcza się z południowego - zachodu na północny - wschód.

Groźnie było także w woj. kujawsko-pomorskim. Jak podaje strona Storm Chasing Poland - Lubelskie, burza superkomórkowa przemieszczała się w obrębie Borów Tucholskich w rejonach miejscowości Brzemiona, Wierzchy, Tleń. W okolicznych lasach powalonych zostało wiele drzew (miejscami są to szkody powierzchniowe), ponadto pojawiły się również informacje o zerwanych dachach i podtopieniach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w środę, że po południu i wieczorem burze są spodziewane w pasie od województwa opolskiego przez śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, aż po warmińsko-mazurskie i pomorskie. W tych miejscach burze będą najbardziej gwałtowne, ale wyładowań atmosferycznych można się spodziewać również w pozostałych częściach kraju.

Późnym popołudniem burze będą się stopniowo przemieszczać na wschód kraju. W nocy najbardziej zagrożony burzami będzie obszar województw mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i niewykluczone, że województwa podlaskiego. Na przeważającym obszarze burzom będą towarzyszyły opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do 80-90 km/h. W południowej i centralnej części kraju porywy wiatru mogą przekroczyć prędkość 100 km/h.

"Bedą to bardzo gwałtowne burze, które mogą powodować łamanie gałęzi, drzew i zrywanie dachów" - powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Dodała, że noc ze środy na czwartek może być bardzo niespokojna ze względu na zderzenie gorącej zwrotnikowej masy powietrza z chłodniejszą masą powietrza napływającego z zachodu. Dodatkowo mogą pojawić się opady gradu, który miejscami może osiągnąć rozmiar do 4 cm.

RadioZET.pl/ Facebook/ Twitter/ PAP

C