Zamknij

LOT odwołał część lotów. W lipcu i sierpniu mniej rejsów z Warszawy

24.06.2022 07:50
star samolotu LOT z lotniska Chopina
fot. MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER/East News

PLL LOT w związku z ograniczeniami przepustowości lotniska w Amsterdamie odwołał w lipcu i sierpniu kilkanaście rejsów z Warszawy. Spółka na bieżąco sprawdza sytuację w europejskich portach lotniczych – poinformowało biuro prasowe przewoźnika.

Loty do Amsterdamu zostały odwołane z powodu braków kadrowych portu lotniczego Amsterdam-Schiphol oraz wybuchających co pewien czas strajków pracowników. Sprawiają one, że pasażerowie doświadczają wielogodzinnych kolejek do bramek bezpieczeństwa, odwoływanych lotów oraz wszechobecnego chaosu.

Paraliż lotów z powodu strajku groził także w Polsce – kontrolerzy lotów zagrozili, że nie zgodzą się na nowe warunki pracy i odejdą. W ostatniej chwili udało się podpisać porozumienie, które obowiązywać ma do lipca. Z ostatnich sygnałów wynikało, że porozumienia z PAŻP może nie dać się osiągnąć.

LOT odwołał część lotów do Amsterdamu. Mniej połączeń w lipcu i sierpniu

"W związku z ograniczeniami przepustowości lotniska w Amsterdamie, odwołane zostały wybrane rejsy" - poinformowało PAP biuro prasowe polskich linii lotniczych. Jak podano, chodzi o lipcowe loty w dniach: 3-4, 12-13, 28, 29 i 31, a także sierpniowe w dniach 1, 4, 15-16, 22, 25, 27-29.

W tegorocznym sezonie letnim z Warszawy do Amsterdamu (oraz z Amsterdamu do Warszawy) LOT lata trzy razy dziennie; w każdym z podanych dni przewoźnik odwołał po jednym rejsie. LOT zapewnił, że „sprawdza, co się dzieje w europejskich portach lotniczych”. „Sytuacja jest dynamiczna”- podkreślono.

Od kilkunastu dni trwa chaos na europejskich lotniskach. Ze względu na problemy na lotnisku w Amsterdamie linie lotnicze Transavia poinformowały w tym tygodniu, że anulują 240 letnich lotów z tego portu. Wcześniej na podobny ruch zdecydował się przewoźnik Easyjet.

Głównym problemem lotniska w Amsterdamie są niedobory kadrowe. Wielu zwolnionych podczas pandemii COVID-19 pracowników znalazło zatrudnienie w innych sektorach i nie wróciło do wcześniejszej pracy. Dodatkowo sytuację komplikuje sezon wakacyjny, w którym tradycyjnie ruch pasażerski jest większy.

Protesty pracowników odczuwalne są także dla pasażerów i linii lotniczych na lotniskach m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii. Niemiecka Lufthansa zapowiedziała, że w lipcu usunie z rozkładu 900 połączeń z lotnisk w Monachium i we Frankfurcie nad Menem.

RadioZET.pl/PAP

C