Zamknij

LOT zawiesza loty na Białoruś. "Wyznaczone zostały alternatywne trasy"

Magdalena Barszczak
25.05.2021 10:37

LOT od dziś zawiesza rejsy do Mińska - ustaliło Radio ZET. Samoloty polskiego przewoźnika do Moskwy i Azji będą omijać przestrzeń powietrzną Białorusi - dowiaduje się reporterka Radia ZET Danka Woźnicka.

samolot LOT
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

LOT nie będzie latał nad Białorusią. To pokłosie zatrzymania samolotu Ryanaira oraz aresztowania przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza. Polskie Linie Lotnicze LOT opracowują w tej chwili trasy alternatywne dla samolotów, których trasy wiodły przez przestrzeń powietrzną Białorusi. Samoloty do Moskwy najprawdopodobniej polecą nad Litwą i Łotwą - dowiaduje się Radio ZET.

Rejsy do Rosji i Azji mają omijać białoruską przestrzeń powietrzną. Do Moskwy będziemy latać nad Litwą i Łotwą, z kolei do Azji tak samo lub nad Rumunią, Bułgarią i Turcją. - Pasażerowie mogą zwrócić bilet lub zmienić rezerwację na przyszły termin. Na razie nie jest znana data, kiedy wznowimy operacje do Mińska - powiedział rzecznik linii PLL LOT Leszek Moczulski reporterce Radia ZET Joannie Mąkosie.

LOT zawiesza loty na Białoruś po aresztowaniu Ramana Pratasiewicza

 - Zawiesiliśmy połączenia LOT-u do Mińska. Wyznaczone zostały alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - powiedział rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski. W poniedziałek rzecznik spółki przekazał PAP, że LOT przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi. Zapowiedział, że spółka będzie przekazywać na bieżąco informacje odnośnie podjętych decyzji.

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi Mińsku na skutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj.  Podjęto decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Zaapelowano również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Zgodnie z zaleceniem UE, która przyjęła nowe sankcje wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki, loty w przestrzeni powietrznej Białorusi aż "do odwołania" zawiesiły m.in. linie lotnicze Air France. Wcześniej „wstrzymanie czynności” w przestrzeni powietrznej Białorusi zakomunikowała niemiecka Lufthansa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET/PAP