Zamknij

Drag queen ''symulował zabójstwo'' abp. Jędraszewskiego. ''Chcemy przeprosić''

14.08.2019 20:07
Jędraszewski LGBT
fot. PrideNews.pl

Podczas sobotnich wyborów Mr. Gay Poland w poznańskim klubie Punto jedna z drag queen wystąpiła z "kukłą" z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. W trakcie występu miało być "symulowane zabójstwo metropolity krakowskiego''. - Chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem - przekazali w środę organizatorzy wyborów Mister Gay 2019.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybory Mr. Gay Poland odbyły się w sobotę w poznańskim klubie Punto. Na zdjęciach z wydarzenia jedna z drag queen wystąpiła z "kukłą" z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego. W trakcie występu – jak podają lokalne media – miało być "symulowane zabójstwo metropolity krakowskiego, który w ostatnim czasie krytykował ideologię środowisk lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów".

W środę, kiedy o zdarzeniu poinformowały lokalne media, organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za występ z udziałem drag queen Mariolkaa Rebell.

Jako organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019, które odbyły się 9 i 10 sierpnia w Poznaniu, pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw. W imieniu swoim chcemy przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen podczas naszego wydarzenia. Pragniemy jednak zaznaczyć, iż nie zostaliśmy wcześniej poinformowani o szczegółach występu. Nie akceptujemy tego typu występów

organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019

Organizatorzy podkreślili również, że "konkurs ma celu promowanie pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji".

"Kukła" z wizerunkiem abp. Jędraszewskiego. Bodnar reaguje

W środę Adam Bodnar zapowiedział, że z urzędu zajmie się sprawą występu drag queen, podczas którego symulowano zabójstwo abpa Jędraszewskiego.

"Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" – napisał w środę na Twitterze Adam Bodnar.

Zobacz także

Do zdarzenia w poznańskim klubie Punto odniósł się również rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Z przykrością przyjęliśmy informację o manifestacji nienawiści w jednym z poznańskich klubów. Podżeganie do nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji – powiedział. 

Abp Marek Jędraszewski jest krytykowany przez środowiska lewicowo-liberalne i LGBT za słowa o "tęczowej zarazie", które wypowiedział 1 sierpnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie metropolita podkreślił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska.

- Trzeba było długo na nią czekać (...) Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział.

RadioZET.pl/PAP