Zamknij

Lany poniedziałek. Nawet 500 zł mandatu w śmigus-dyngus za oblewanie wodą

05.04.2021 09:29
Śmingus Dyngus
fot. Tomasz ZIELINSKI/East News

Policja apeluje o zdrowy rozsądek w Lany poniedziałek, czyli popularny śmigus-dyngus. Niewłaściwe zachowanie, jak np. oblewanie przechodniów czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna.

Śmigus-dyngus szczególną popularnością cieszy się wśród młodych ludzi, których zachowania "niejednokrotnie wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków" – zauważa policja. Niewłaściwe obchodzenie tego wielkanocnego zwyczaju przejawia się często w wylewaniu na przechodniów dużych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów, w kierunku przejeżdżających samochodów, pojemników wypełnionych wodą.

– Tego typu zachowania mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała oraz zniszczenie mienia. Ich sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną, a także majątkową – przestrzegła policja.

Lany poniedziałek. Jaki mandat w śmigus-dyngus za oblewanie?

Policja przypomina, że w razie poniesienia strat materialnych pokrzywdzony może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

  • Oblewanie wodą przechodniów - kara w wysokości od 20 do 500 zł.
  • Wlewanie wody do mieszkania, klatki schodowej, samochodu lub autobusów i tramwajów - kara do 500 zł.
  • Oblanie rowerzysty lub jadącego samochodu - kara do 500 zł.

Brak zachowania rozsądku w obchodzeniu lanego poniedziałku może narazić oblewaną osobę na szkody materialne, takie jak np. uszkodzenie telefonu czy tabletu. – Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i umiaru w kultywowaniu tradycji śmigusa-dyngusa" – zwraca się z apelem policja.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP