Uderzająco szczere słowa Łapińskiego: Nie dajmy się zafiksować, że dwa weta prezydenta wstrzymały reformę

Redakcja
17.11.2017 08:10
Uderzająco szczere słowa Łapińskiego: Nie dajmy się zafiksować, że dwa weta prezydenta wstrzymały reformę
fot. East News

Nie dajmy się zafiksować, że dwa weta prezydenta wstrzymały reformę wymiaru sprawiedliwości, bo zgodnie z obietnicą, prezydent w dwa miesiące przygotował ustawy i za chwilę reforma będzie - mówi w rozmowie z dziennikiem "Polski The Times" rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński.

- Żeby reformować państwo, potrzeba zgodnej współpracy opartej na wzajemnym szacunku - powiedział Łapiński odnosząc się do relacji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na pytanie czy Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta w kolejnych wyborach prezydenckich, Łapiński odpowiedział: "to jest pytanie do Prawa i Sprawiedliwości". - Jako politolog mogę powiedzieć, że to, że prezydent swoim zwycięstwem przebił taki szklany sufit poparcia swojego obozu, w co nie wierzyli nawet ci, którzy dobrze życzyli PiS, było decydujące dla ostatecznego wyniku PiS, ale też umożliwiło w ogóle realne zmiany - podkreślił Łapiński.

Rzecznik prezydenta zaznaczył także, "jak trudną sytuację miałby rząd pani premier Beaty Sz

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

ydło, gdyby prezydentem byłby dziś Bronisław Komorowski". - Wszyscy, którzy krytykują dziś po prawej stronie prezydenta Dudę, powinni sobie wyobrazić taki scenariusz - uważa rzecznik prezydenta.

Na uwagę, że "po prawej stronie słychać głosy", iż "prezydent jest niewdzięczny", Łapiński powiedział: - Co to znaczy wdzięczność? Że prezydent ma podpisywać wszystko jak leci? - dopytywał Łapiński.

- Fakty są takie, że w 2014 roku pan prezes Jarosław Kaczyński podjął rzeczywiście bardzo mądrą, dalekowzroczną decyzję wynikającą z jego trafnej analizy sytuacji i przekonał do tego partię i ugrupowania sojusznicze. To jest niewątpliwie jego zasługa - powiedział.

Jak dodał, "ogłoszenie Andrzeja Dudy kandydatem nie czyniło z niego prezydenta", ponieważ "była jeszcze kampania". - Gdybym powiedział, że prezydent wykonał ciężką pracę, to bym nic nie powiedział. Prezydent wykonał gigantyczną pracę. Wygrał wybory, przekonał do głosowania na siebie ponad 8,5 miliona Polaków, a przecież w to zwycięstwo mało kto wierzył - podkreślił Łapiński i przypomniał, że także kampania prezydencka Andrzeja Dudy "była wielokrotnie krytykowana".

- Jakoś tak jest, że wielu z tych, którzy wtedy mylili się w ocenie szans prezydenckich Andrzeja Dudy, myli się dzisiaj w ocenie jego wet - uważa Łapiński. - I nie dajmy się zafiksować na przekazie, że dwa weta wstrzymały reformę, bo zgodnie z obietnicą, prezydent w dwa miesiące przygotował ustawy i za chwilę reforma będzie - podkreślił rzecznik prezydenta.

RadioZET.pl/pap/maal