Zamknij

Lawina w Tatrach. TOPR uratował pięć osób [NOWE FAKTY]

Redakcja
30.01.2019 12:58
TOPR
fot. PAP

Śnieżna lawina zeszła ze zboczy Rysów w Tatrach. Pod śniegiem znalazło się pięć osób. Dwie z nich zostały ciężko ranne. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lawina zeszła w środę przed południem w rejonie Rysów w Tatrach. Dwie osoby zostały ciężko ranne, a kolejne trzy doznały lżejszych obrażeń. 

Poszkodowany, który najdłużej przebywał pod lawiną, zostanie przetransportowany śmigłowcem do jednego z krakowskich szpitali. Kolejny ciężko ranny turysta trafił do zakopiańskiego szpitala. Kolejni poszkodowani, m.in. z urazami kończyn, będę sukcesywnie na pokładzie śmigłowca transportowani na dół – powiedział ratownik TOPR Stanisław Krzeptowski–Sabała.

O wypadku ratowników TOPR powiadomił świadek zdarzenia. Na miejsce na pokładzie śmigłowca od razu wyruszyli ratownicy TOPR.

Lawina w Tatrach 

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

W poniedziałek minęła 16. rocznica najtragiczniejszej śnieżnej lawiny w Tatrach, która zeszła ze szlaku na Rysy, porywając licealistów z Tychów. 28 stycznia 2003 r. pod potężną lawiną zginęło osiem osób.

ZDJĘCIA z akcji ratunkowej: 

RadioZET.pl/PAP/DG