Zamknij

Wydobyto dwóch mężczyzn porwanych przez lawinę w Tatrach

30.01.2021 14:05

Dwóch mężczyzn porwanych w sobotę przez lawinę śnieżną w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego jest całych i zdrowych – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski.

Lawina w Tatrach
fot. Paweł Murzyn/East News

Lawina w Tatrach. Ok. południa w sobotę dwie osoby znalazły się pod śniegiem w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego. O sprawie informował m.in. krakowski reporter Radia ZET Przemysław Taranek:

Na miejsce lawiniska wyruszyli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki są pozawiewane, przysypane śniegiem, a przebieg niektórych z nich jest niewidoczny. "Utrudnieniem jest silny wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach w tej części Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia odpowiedniego sprzętu zimowego, jak raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC" – czytamy w komunikacie turystycznym przygotowanym przez TPN.

RadioZET.pl/PT/PAP