Sędzia Morawski przeprasza za kontrowersyjną wypowiedź z Oxfordu

Redakcja
17.05.2017 13:46
Sędzia Morawski przeprasza za kontrowersyjną wypowiedź z Oxfordu
fot. Dyjuk/East News

Sędzia Morawski zabiera głos i... przeprasza za swoje wystąpienie na konferencji prawniczej w Oxfordzie. 

"Wobec nieporozumienia, jakie powstało wokół mojego wystąpienia podczas debaty naukowej w Oxfordzie, odnosząc się do krytycznych głosów, aby zakończyć dalszą dyskusję na ten temat, tych, którzy czują się urażeni albo zgłaszają wątpliwości co do formy i treści mojej wypowiedzi, przepraszam" - napisał w oświadczeniu tzw. sędzia dubler Trybunału Konstytucyjnego, Lech Morawski. 

Oświadczenie zostało zamieszczone na stronie TK.

Wystąpienie profesora Morawskiego odbiło się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale też w międzynarodowym środowisku sędziowskim. Sędzia stwierdził m.in., że polska konstytucja to "dramat", a sam przyjechał na konferencję w Oxfordzie, by reprezentować stanowisko polskiego rządu. Morawski wspominał też o "ugruntowanej polskiej tradycji tolerancji".  - Dla przykładu obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom i takim rzeczom. Ale nie ściga ich prokuratura - przemawiał przed zdziwionym gremium. 

Zobacz także

Od jego opinii dystansują się politycy PiS, a prezeska TK Julia Przyłębska oczekuje od Morawskiego wyjaśnień.

Wcześniej portal wpolityce.pl opublikował inne oświadczenie sędziego, w którym odpierał on falę krytyki i bronił swojego wystąpienia. "Absurdalny i wręcz groteskowy jest również szeroko kolportowany w mediach zarzut sformułowany przez niektórych dziennikarzy, że występowałem w Oxfordzie jako „rzecznik rządu”. Mówiąc o reprezentowaniu rządu miałem na myśli oczywiście to, że w wielu sprawach prezentuję stanowisko zbliżone do PiS" - czytamy w jednym w fragmentów. Co do wypowiedzi o osobach homoseksualnych, profesor wyjaśnił, że prezentował "jedynie tezę opartą na postanowieniach obecnie obowiązującej Konstytucji".

RadioZET.pl/KM