Wałęsa napisał list do Jaggera. Apeluje w sprawie Sądu Najwyższego

Redakcja
07.07.2018 15:53
Lech Wałęsa napisał list do Micka Jaggera w sprawie sytuacji w Polsce
fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER/East News, Martin Harris/Capital Pictures/East News

Były prezydent Lech Wałęsa skierował list otwarty do wokalisty zespołu The Rolling Stones Micka Jaggera. Apeluje w nim, aby podczas koncertu na Stadionie Narodowym muzycy zwrócili uwagę na zmiany w sądownictwie w Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

"Obecny reżim chce zniszczyć niezależność sądów w Polsce" - podkreślił były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W Liście opublikowanym na swoim profilu na Facebooku Wałęsa dodał, że przed rokiem rząd PiS "ubezwłasnowolnił Trybunał Konstytucyjny", a teraz "jawnie łamiąc konstytucję zwolnił z pracy jedną trzecią składu Sądu Najwyższego".

Zobacz także

"Wiele osób w Polsce broni wolności, ale potrzebuje wsparcia. Jeśli możesz powiedzieć lub zrobić cokolwiek podczas pobytu w Polsce, to będzie naprawdę coś znaczyć - zaapelował Wałęsa do Jaggera.

Koncert The Rolling Stones zaplanowano na Stadionie Narodowym w Warszawie wieczorem 8 lipca. To będzie czwarty występ brytyjskiej grupy rockowej w Polsce. Ich najbardziej pamiętną wizytą nad Wisłą był koncert w stołecznej Sali Kongresowej w 1967 roku.

Zobacz także

Lech Wałęsa mocno angażuje się w protesty przeciwko zmian w składzie Sądu Najwyższego. Były prezydent brał udział w protestach w Gdańsku 3 lipca oraz dzień później na placu Krasińskich w Warszawie.

Zgodnie z nową ustawą o SN, 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W takiej sytuacji znalazło się 27 sędziów z 73 będących w składzie orzekającym, w tym pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gerdorf. Nie złożyła na jednak swojego urzędu, powołując się na swoją konstytucyjną kadencję trwającą do 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD