Klątwa? Od 12 lat nie ma chętnych na kupno byłego więzienia

Piotr Drabik
14.07.2018 19:02
Łęczyca. Nie ma chętnych na kupno byłego więzienia
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Starosta łęczycki (woj. łódzkie) ogłosił po raz ósmy przetarg na kupno byłego zakładu karnego. Od momentu zamknięcie więzienia w 2006 roku wycofywali się wszyscy potencjalni inwestorzy. Nabycie działki z obiektem to koszt co najmniej dwóch milionów złotych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O decyzji władz samorządowych poinformowało Radio Łódź. - W budynku nic się nie zmieniło od momentu zamknięcia więzienia w 2006 roku - powiedział przewodnik i pracownik starostwa powiatowego w Łęczycy Janusz Jankowski, cytowany przez rozgłośnię.

Dodał, że zamknięte więzienie należało do najstarszych tego typu obiektów w Polsce. - Tutaj znajdował się klasztor dominikanów, który powstał pod koniec XIII wieku. Przyjeżdżali tu władcy Polski, między innymi Władysław Łokietek. Myślę też, że wszyscy najbardziej znani przestępcy mieli kontakt z więzieniem łęczyckim - wskazał Jankowski.

W ciągu ostatnich 12 lat zgłosiło się kilku potencjalnych inwestorów. Jednak wszyscy ostatecznie wycofywali się z przejęcia byłego zakładu karnego.

Według dokumentacji przetargowej, powierzchnia użytkowa zamkniętego więzienia to 3,1 tys. metrów kwadratowych. Cena wywoławcza działki oraz obiektów na niej postawionej to 1,9 miliona złotych.

RadioZET.pl/Radio Łódź/PTD