Zamknij

9-miesięczny Szymonek został zamordowany. Ojciec skatował go przed śmiercią

08.12.2020 15:52

Zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 9-miesięcznego Szymonka postawiła legnicka prokuratura 46-letniemu ojcu dziecka. Matka niemowlaka usłyszała zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad nim.

Dziecko
fot. Shutterstock

W niedzielę do jednego z mieszkań w Legnicy wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Ratownicy medyczni, którzy przyjechali na miejsce stwierdzili w mieszkaniu zgon 9-miesięcznego chłopca. Dziecko miało na głowie widoczne obrażenia. Ratownicy niezwłocznie zawiadomili policję i prokuraturę. Biegły z zakresu medycyny sądowej, który przyjechał na miejsce stwierdził urazy czaszkowo-mózgowe.

Śmierć 9-miesięcznego Szymonka. Ojciec z zarzutem zabójstwa 

Policja zatrzymała 46-letniego ojca dziecka. Mężczyzna w chwili zatrzymania był pijany. W mieszkaniu nie było matki dziecka. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn powiedziała, że z ustaleń śledczych wynika, że matka dziecka piła dzień wcześniej z ojcem 9-miesięcznego chłopczyka alkohol i wyszła z mieszkania. Kobieta została zatrzymana w poniedziałek. Również była pijana. Prokurator postawił ojcu dziecka zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie

Mężczyzna w celu uspokojenia płaczu dziecka zadał mu kilkanaście ciosów ręką oraz narzędziem. Uderzał w różne części ciała, w tym w główkę powodując obrażania czaszkowo-mózgowe, które spowodowały zgon

prok. Lidia Tkaczyszyn

46-latek, według prokuratury, przyznał się od zarzutu. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o areszt wobec niego. Zarzuty w tej sprawie usłyszała również matka dziecka. - Prokurator zarzucił jej, że znęcała się fizycznie i psychicznie nad swoim synkiem i naraziła to dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - powiedziała prok. Tkaczyszyn. Dodała, że prokurator również w tym przypadku planuje skierowanie wniosku o areszt.

Zobacz także

Kobieta jest również matką siedmiorga innych dzieci. 9-miesięczny Szymonek był pierwszym dzieckiem ze związku z 46-letnim mężczyzną. Jak ustaliła prokuratura, ojciec zamordowanego niemowlęcia był wcześniej karany. Został skazany na 12 lat więzienia za ciężkie uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym. Sąd Rejonowy w Legnicy z urzędu prowadził postępowanie o organicznie władzy rodzicielskiej nad 9-miesięczny dzieckiem. W październik sąd ograniczył we władzy rodzicielskiej matkę w ten sposób, że ustanowił nadzór kuratora, a ojca ograniczył do ogólnego wglądu w wychowanie dzieci. W czasie tragicznego w skutkach zdarzenia w mieszkaniu przebywał tylko 46-latek oraz jego 9-miesięczny synek. Pozostałe dzieci kobiet nie mieszkały tam, ponieważ sąd wcześniej pozbawił ją praw rodzicielskich do nich.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP