Zamknij

Lekarz podał pacjentce lek, na który była uczulona. Kobieta zmarła, a jemu grozi 5 lat

Redakcja
03.04.2017 17:00
Lekarz podał pacjentce lek, na który była uczulona. Sprawa w sądzie
fot. Pexels.com/CC

Jest akt oskarżenia w sprawie lekarza z Legionowa, który w 2015 r. podał pacjentce lek zawierający substancję, na którą była uczulona. Kobieta zmarła. Teraz –za błąd medyczny –grozi mu do 5 lat więzienia.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Łukasz Łapczyński, akt oskarżenia trafił do sądu rejonowego w Legionowie. Lekarz Jan K. odpowie "za umyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci".

Kobieta zmarła w listopadzie 2015 r. Wcześniej zgłosiła się do swojego lekarza -– jak pisały wówczas media -– z przeciągającym się zapaleniem oskrzeli. To nie była jej pierwsza wizyta u Jana K. Już w lipcu 2013 r. –- jak ustalili śledczy –- lekarz podczas leczenia kobiety, w historii jej choroby, zaznaczył, że jest uczulona na określoną substancję występującą w niektórych lekach.

- Mimo to, w listopadzie 2015 r. zlecił podanie jej leku zawierającego właśnie tę substancję, na którą była uczulona. W wyniku zaaplikowania dawki leku, niemal natychmiast doszło do wystąpienia u pacjentki silnej reakcji uczuleniowej. Kobieta zmarła - powiedział PAP prokurator.

Lek wstrzyknięto jeszcze w przychodni. W trakcie śledztwa prokuratorzy przesłuchali świadków, w tym pracowników placówki, zabezpieczyli dokumentację medyczną, strzykawki oraz butelki z zaaplikowanym lekiem.

RadioZET.pl