Zamknij

Lekarz oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka

Redakcja
12.10.2018 09:56
Lekarz oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka
fot. M.Konrad/Reporter

Akt oskarżenia przeciwko lekarzowi szpitala w Świebodzinie (woj. lubuskie) skierowała do tamtejszego sądu Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Mężczyźnie zarzucono nieumyślne spowodowanie śmierci nienarodzonego dziecka 25-letniej pacjentki.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w piątek dział prasowy Prokuratury Krajowej, oskarżony nie przyjął kobiety do szpitala, mimo że istniała taka potrzeba. Lekarzowi grozi pięć lat więzienia.

W trakcie postępowania ustalono, że w listopadzie 2013 roku oskarżony lekarz pełnił dyżur na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Nowego Szpitala w Świebodzinie. Na oddział, na badanie KTG, zgłosiła się kobieta będąca w 40. tygodniu ciąży. Pokrzywdzona informowała, że nie odczuwa ruchów dziecka.

Zobacz także

„Przeprowadzone badanie wykazało nieprawidłową akcję serca dziecka, wskazującą na zagrożenie jego życia. Mimo tego oskarżony nie podjął decyzji o przyjęciu pokrzywdzonej do szpitala. Kobieta wróciła do domu. Gdy następnego dnia ponownie udała się do szpitala, okazało się, że dziecko nie żyje” – podała PK.

Jak ustalono, przyczyną śmierci dziecka było ostre niedotlenienie wewnątrzmaciczne spowodowane okręceniem się pępowiny wokół jego szyi. Powołani w ramach postępowania biegli stwierdzili, że nieprawidłowości w zapisie KTG pacjentki powinny były skutkować przyjęciem jej na oddział szpitalny i wdrożeniem stosownego leczenia.

Zobacz także

Biegli wskazali, że przyjęcie kobiety do szpitala i ewentualne zakończenie ciąży drogą cesarskiego cięcia zdecydowanie zwiększyłoby szanse na przeżycie dziecka i mogło zapobiec jego śmierci.

PK podała, że podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.

RadioZET.pl/PAP/BM