Zamknij

Lekarze rezydenci planują strajk. Ministerstwo proponuje podwyżki, ale nie wszystkim

Redakcja
29.09.2017 16:26
Szpital
fot. East News

Pat między Ministerstwem Zdrowia a środowiskiem lekarzy rezydentów. Obie strony nie porozumiały się co do proponowanych przez ministra Radziwiłła podwyżek. Dlatego w poniedziałek część rezydentów zamierza prowadzić głodówkę.

Czego w takim razie oczekują od ministra? Podwyżek dla wszystkich rezydentów. Minister proponuje tysiąc dwieście złotych dla lekarzy tylko sześciu specjalizacji, m.in. pediatrii, chirurgii i psychiatrii. Na to jednak, jak mówi Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL, nie ma zgody.

Szansa na podwyżki dla lekarzy rezydentów.: 6 godzin negocjacji w MZ. Czytaj na zdrowie.radiozet.pl!

- Dlaczego arbitralnie taki podział? Dlaczego takie kwoty? Dlaczego większość rezydentów ma nie dostać absolutnie nic? - pyta retorycznie.

- To budzi nasz głęboki sprzeciw. To niesprawiedliwa propozycja, którą po prostu musieliśmy odrzucić - tłumaczy związkowiec.

Rezydenci zapowiadają głodówkę w jednym z warszawskich szpitali. Protestować ma 40 osób, jednak niewykluczone, że do głodówki przyłączą się inne zawody medyczne, między innymi ratownicy. W ramach protestu lekarze rezydenci z całej Polski planują też brać urlopy na żądanie.

RadioZET.pl/DaW/MP