Zamknij

Lekarze-rezydenci wznawiają protest! Rozmowy z Szydło nie przyniosły rezultatów

Redakcja
11.10.2017 16:25
Lekarze
fot. PAP

Lekarze rezydenci wznawiają protest głodowy - poinformował w środę Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL. - Rozmowy z premier Beatą Szydło nie przyniosły oczekiwanych skutków - uzasadnił wznowienie głodówki.

W środę premier Szydło spotkała się z protestującymi lekarzami w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", wraz z nią w rozmowach uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Po negocjacjach oboje wystąpili na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Co mówiła premier?

- Złożyłam protestującym rezydentom konkretną propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami - oświadczyła premier. Jak poinformowała, zespół będzie miał czas na wypracowanie rozwiązań do 15 grudnia.

- Zgodziliśmy się wszyscy, że to są bardzo istotne, ważne tematy i chcemy nad nimi pracować. Moja oferta polega na tym, że powołujemy wspólny zespół z udziałem przedstawicieli środowiska rezydentów, przedstawicieli środowisk innych zawodów medycznych i przedstawicieli rządu - mówiła dziennikarzom Szydło.

Zobacz także

- Do czwartku protestujący rezydenci mają podjąć decyzję czy wezmą udział w pracach zespołu do prac nad ich postulatami. To bardzo dobra oferta rządu, nie zapraszaliśmy innych grup zawodowych do takich rozmów - oznajmiła.

- Jestem otwarta na współpracę i liczę na otwartość ze strony środowisk medycznych. Siadajmy do stołu i policzmy czy postulaty rezydentów są do zrealizowania. Przerywają protest - rozpoczynamy prace zespołu ds. postulatów rezydentów - zakończyła.

Co na to lekarze?

- Chcieliśmy podziękować pani premier za gwarancję prac nad naszymi postulatami. Dostaliśmy zapewnienie, że kontynuowana będzie praca nad zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia. To jest dla nas kluczowe, żeby te nakłady wzrosły - powiedział dziennikarzom Jankowski po spotkaniu, które trwało ok. 3 godziny.

Jak dodał, że przedstawiciele rezydentów niestety nie usłyszeli konkretów. - Wciąż czekamy na wiążące deklaracje. Wiemy, że w tej sprawie mają się porozumiewać ministerstwa - powiedział. Rezydenci byli również pytani o złożoną przez premier propozycję powołania wspólnego zespołu, który miałby zająć się ich postulatami.

- Wielokrotnie padło w trakcie tej rozmowy, że te ustalenia muszą być wewnątrz rządu. Zatem udział nas lekarzy w zespole, który ma wypracować rozwiązania tak na prawdę finansowe i ekonomiczne, wydaje nam się propozycją, która w tej chwili nie wpłynie na pracę tego zespołu. Zatem czekamy na to, co w tym zespole się okaże - powiedział Jankowski.

- Chcemy odpowiedzi na trzy pytania: kiedy wzrosną nakłady na ochronę zdrowia i do jakiego poziomu, ile będą wynosiły płace personelu medycznego i czy skrócą się kolejki oraz czy pacjenci będą lepiej leczeni. Na żadne z tych pytań nie otrzymaliśmy odpowiedzi - dodał Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Rezydenci podkreślili, że przyszli "rozmawiać o konkretach", a jak powiedzieli żadnego konkretu nie usłyszeli. - Uważamy to za polityczną grę, która ma za zadanie zniszczyć ten kapitał, który wypracowaliśmy, a my walczymy o wszystkich Polaków i chcemy być przekonani, że rząd traktuje priorytetowo ochronę zdrowia. Na razie tego nie widzimy - dodał Biliński.

RadioZET.pl/NaTa/PAP/MP