Zamknij

Lekcje w szkołach odwołane? Upały mogą zagrażać zdrowiu uczniów

06.06.2019 13:20
Lekcje w szkołach odwołane? Upały mogą zagrażać zdrowiu uczniów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas występowania wysokich temperatur zagrażających zdrowiu uczniów – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W uzasadnionych przypadkach lekcje można także skrócić do minimum 30 minut.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach lub placówkach. Dyrektor może jednak za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na określony czas, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie.

MEN

Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że „zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur”. Dyrektor wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor.

Resort dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia (zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć).

Skrócone lekcje w szkole. Nie 45, a 30 minut 

W środę z powodu upału w pięciu szkołach w Zielonej Górze zostały w środę skrócone zajęcia. Podobne rozwiązanie zastosowano we wtorek w jednej z podszczecińskich szkół podstawowych

Zobacz także

W czwartek upałów należy się spodziewać w woj. lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskie (zachodnie powiaty), pomorskim (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), oraz kujawsko-pomorskim . Temperatura może się tam wahać od 28 st. do 32 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st.

W piątek i sobotę upał i burze opuszczą zachód kraju, ale utrzymają się jeszcze w centrum i na wschodzie Polski.

CZYTAK TAKŻE: Upał w pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca? Czego możemy się domagać?

RadioZET.pl/PAP/MEN