Zamknij

KEP odniósł się do słów Jażdżewskiego o Kościele. "Przejaw nienawiści i piętnowanie ludzi wierzących"

Redakcja
04.05.2019 19:48
Leszek Jażdżewski o Kościele. Biskupi krytycznie o słowach na temat księży
fot. Wojtek Laski/East News

Konferencja Episkopatu Polski skomentowała piątkową wypowiedź redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego. Zdaniem rzecznika KEP ks. Pawła Rytla-Adrianika te słowa były "przejawem nienawiści".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

- Piątkową wypowiedź red. Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących - ocenił w komentarzu przesłanym PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że "ze smutkiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju słowa padają na polskim uniwersytecie".

- Pan Jezus uczy nas w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale mimo to Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: "chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże” - podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

Zobacz także

Szef liberalnego "Liberté" Jażdżewski powiedział występując przed wykładem Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, m.in.: - Ten kto szuka transcendentu Absolutu w Kościele będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody.

Do komentarza KEP odniósł się sam Jażdżewski. "Wytaczają najcięższe działa. Czekam na ekskomunikę i wciągnięcie "Liberte"⁩ na indeks ksiąg zakazanych. No i list biskupów" - napisał redaktor naczelny "Liberte".

Zobacz także

Komentarze po wypowiedzi o Kościele

"Brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną będzie stanowić ciemną kartę w historii UW" - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście do rektora Uniwersytetu Warszawskiego Marcina Pałysa.

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że "forma wystąpienia redaktora naczelnego pisma "Liberté" Leszka Jażdżewskiego była nie do przyjęcia". - W kryzysie w Kościele, który jest sprawą dużej wagi, nie należy mówić w sposób niepoważny i nieodpowiedni do okoliczności - ocenił Grabiec w sobotę w rozmowie z PAP.

Podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku (woj. mazowieckie) prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że "kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD