Zamknij

Letnia fala COVID-19 - będzie nawet 10 tys. zakażeń. Niedzielski o dacie apogeum

28.07.2022 13:44

W szczycie letniej fali pandemii COVID-19 może być około 10 tys. przypadków zakażeń dziennie – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa – dodał. 

Koronawirus w Polsce
fot. Shutterstock

Adam Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej w Puławach, że "przez ostatnie 4 tygodnie, z tygodnia na tydzień, mieliśmy wzrosty zachorowań przekraczające skalę 60 procent". – Był nawet tydzień, kiedy wzrost zakażeń wynosił 80 procent – mówił minister zdrowia. – W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z przekroczeniem bariery 5 tys. nowych przypadków, miało to miejsce w poniedziałek – dodał. 

Szczyt letniej fali pandemii. Niedzielski wskazał datę apogeum

– Obserwujemy jedno pozytywne zjawisko: hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys. nowych przypadków, to tak naprawdę 18-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia – przekazał szef MZ.

Jak dodał, najbardziej aktualne prognozy mówią, że w drugiej połowie sierpnia będziemy mieli około 10 tys. przypadków dziennie w Polsce, jednak może się też zdarzyć, że apogeum zakażeń przypadnie na pierwszą połowę sierpnia. Wtedy dzienna liczba zachorowań byłaby mniejsza – około 7-8 tysięcy. 

Wrócą obostrzenia?

Niedzielski podczas czwartkowego briefingu tłumaczył, że zgodnie z monitoringiem prowadzonym przez MZ, pomimo wzrostu liczby zakażeń, w Europie nie zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia. – Również mamy informacje, że we Francji został przyjęty projekt ustawy, który wskazuje, że od 1 sierpnia nie będą wprowadzane już takie rozwiązania dolegliwe dla obywateli – dodał.

Minister zaznaczył, że powodem "nieco bardziej liberalnej" polityki zdrowotnej stosowanej w krajach UE podczas obecnej fali pandemii jest wysoki poziom immunizacji społeczeństw. Przypomniał, że w Polsce przekracza on 90 procent. Jednocześnie przypomniał, że w grupie ryzyka resort zarekomendował noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz przyjęcie drugiej dawki przypominającej.

Szczepienia czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 

Od 22 lipca rozpoczął się proces szczepień czwartą dawką u osób, które ukończyły 60 lat oraz osób, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności. Wcześniej, od 20 kwietnia, z tej możliwości mogły skorzystać m.in. osoby, które ukończyły 80 lat.

– W tym tygodniu mamy bardzo duży skok liczby szczepień, liczba ta wynosi blisko 100 tys. To jest naprawdę bardzo duży przeskok – powiedział szef MZ. Poinformował również, że na czwartą dawkę zapisało się ponad 320 tys. osób. – Zainteresowanie szczepieniami bardzo wzrosło – dodał. 

loader

RadioZET.pl/PAP