Zamknij

Lex Zdanowska bez poprawek. Nowelizacja Kodeksu wyborczego przyjęta przez Parlament

Redakcja
01.02.2019 21:11
Lex Zdanowska bez poprawek. Nowelizacja Kodeksu wyborczego przyjęta przez Parlament
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS

Senat przyjął w piątek bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa PiS. Za nowelą zagłosowało się 57 senatorów, 27 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in., że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Dotychczas kandydować  nie mogły tylko osoby skazane za takie przestępstwa na karę więzienia.

Kodeks wyborczy PiS postanowiło zmienić po ostatnich wyborach samorządowych. Wówczas spore zamieszanie wywołał przypadek skazanej na karę grzywny (za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych) Hanny Zdanowskiej.  Stąd też nowela nazywana jest przez niektórych Lex Zdanowska.

Zobacz także

Przypadek Hanny Zdanowskiej

Zdanowska w wyborach na prezydenta Łodzi ubiegała się o reelekcję.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym nie utraciła biernego prawa wyborczego, mogła więc kandydować i – według opinii części prawników – w przypadku wygranej sprawować funkcję. Zapisy Kodeksu wykluczały się jednak z zapisami ustawy o pracownikach samorządowych. Te mówiły, że w samorządzie nie można nawiązać stosunku pracy z osobą prawomocnie skazaną, niezależnie od zasądzonej kary. Część prawników uważała więc, że Zdanowska, mimo wygranej, nie może pełnić obowiązków.

Zobacz także

Teraz takich wątpliwości ma już nie być.

RadioZET.pl/PAP/JŚ