Zamknij

Toruń lub Wadowice zamiast Opola? Pomagamy Kurskiemu znaleźć miasto na festiwal [SONDA]

Redakcja
23.05.2017 10:46
Jacek Kurski
fot. Andrzej Iwańczuk/East News

Miasto Opole wypowiada umowę TVP dotyczącą organizacji 54 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jacek Kurski się nie poddaje i przekonuje, że wkrótce festiwal znajdzie nowy dom. Gdzie? Mamy kilka propozycji... z przymrużeniem oka.

Jednocześnie miasto cofa TVP wyłączną licencję do używania nazwy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - Opole. Prezes Kurski został również poinformowany, że ekipy TVP nie zostaną wpuszczone na teren amfiteatru. W udostępnionym PAP piśmie, prezydent Arkadiusz Wiśniewski zaprasza prezesa Kurskiego do rozpoczęcia rozmów na temat 54 FKPP w innym terminie. Jacek Kurski nie wydaje się być przejęty decyzją. Jak mówił, "prezydent będzie błagał, żeby telewizja wróciła do Opola". Zapowiedział, że będzie domagał się odszkodowania, a festiwal odbędzie się w innym miejscu. Gdzie? Mamy kilka propozycji, które powinny wpasować się w sympatie władzy.

Zagłosuj

Które miasto powinno przejąć festiwal od Opola?

Liczba głosów:

Toruń

Toruń to już niemal domyślny kierunek dla imprez kulturalnych związanych z TVP. W ubiegłym roku niemal przeniesiono tu "Sylwester z Dwójką". Odpowiedni poziom imprezy gwarantuje też sąsiedztwo zaprzyjaźnionej rozgłośni radiowej.

Ciechocinek

Złośliwi jeszcze przed tym całym zamieszaniem mówili, że Opole to festiwal dla starszych odbiorców. Telewizja Jacka Kurskiego również z trudem ukrywa, że najbliżej jej do widzów, którzy pamiętają czasy, kiedy "Wiadomości" były dziennikiem, a największym hitem było "Studio 2". Czemu więc nie wyjść im naprzeciw i nie zorganizować imprezy w sanatoryjnym sercu Polski?

Świebodzin

Nie wszyscy artyści w Opolu ideologicznie byli zgodni z wizją świata Jacka Kurskiego. Być może występ w cieniu religijnego monumentu, skutecznie oczyści ich dusze z jakichkolwiek herezji.

Kulesze Kościelne

Niewielka miejscowość na Podlasiu nazywana jest Bastionem PiS. To tutaj partia Jarosława Kaczyńskiego zdominowała scenę polityczną. W wyborach parlamentarnych PiS poparło aż 83 proc. mieszkańców. Bardziej niż PiS lubią tutaj tylko... Andrzeja Dudę, na którego zagłosowało 94 proc. Tutaj nikt nie będzie miał pretensji do Jacka Kurskiego, a duża impreza, nawet jeśli nie ściągnie tylu gości co w Opolu, na pewno rozrusza miejscową gospodarkę. Czyżbyśmy znaleźli scenariusz "win-win"? 

Ostrołęka

Zenek Martyniuk miał być jedną z gwiazd niedoszłego festiwalu w Opolu. Skoro Opole nie chce Martyniuka, doskonałą zemstą będzie przeniesienie festiwalu do kolebki disco-polo, gdzie co roku odbywać się festiwal tej muzyki.

Licheń

Nawet jeśli władze miasta nie zgodzą się na występ wszystkich artystów, to pod bazyliką na pewno nie zabraknie miejsca.

Częstochowa

Jasna Góra to już nie tylko "jakiś" zabytek historyczny, ale coraz ważniejsze miejsce dla młodego pokolenia. To właśnie tam wyruszają pielgrzymki bardziej radykalnych fanów piłki nożnej. Czemu więc nie wykorzystać młodzieżowego potencjału? Być może w Częstochowie festiwal rozpocznie drugą młodość!

Lednica

Jeszcze większe szanse na odmłodzenie festiwalu daje Lednica, znana z Ogólnopolskich Spotkań Młodych LEDNICA 2000. Od kilku lat to największe w kraju spotkanie katolickiej młodzieży, którego goście liczeni są w tysiącach, a Pola Lednickie to w zasadzie gotowa infrastruktura na "nowe, lepsze Opole".

Wadowice

Rodzima miejscowość Jana Pawła II nie ma doświadczenia z goszczeniem dużych festiwali, ale regularnie goszczą tam muzycy jazzowi. Może czas zmienić rodzaj muzyki?