Zamknij

Nie ma już pomnika „bohatera” z filmu Sekielskich. Został usunięty sprzed bazyliki

11.06.2019 22:56

Sprzed bazyliki w Licheniu Starym usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Historia dotycząca kapłana została przedstawiona w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu".

Licheń. Po filmie Sekielskich usunięto pomnik Jana Pawła II z ks. Makulskim
fot. LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

Pomnik w Licheniu przedstawiał Jana Pawła II, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się w 1999 r.

We wtorek informację o usunięciu pomnika podała we wtorek TVP3 Poznań. A usunięcie monumentu to reakcja na film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Zobacz także

W połowie maja, po premierze filmu, pomnik został zasłonięty przez gospodarzy sanktuarium białym materiałem. Monument ma wrócić na miejsce po usunięciu postaci klęczącego ks. Makulskiego.

Ks. Makulski w „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich

W związku z filmem Sekielskiego w maju Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące ks. Makulskiego, który w latach 1966-2004 pełnił funkcję kustosza sanktuarium. Odnosząc się do oskarżeń formułowanych wobec kapłana, Zgromadzenie zapewniło, że zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym przez prawo kościelne.

"Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" – poinformowało Zgromadzenie. "Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" – napisano także w oświadczeniu.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP