Zamknij

Liczba zakażeń nagle spadła? Ekspert studzi optymizm

PAP
03.05.2021 20:29
koronawirus
fot. Piotr Hukalo/East News

Raport o liczbie zakażeń koronawirusem opublikowany 3 maja przez Ministerstwo Zdrowia jest optymistyczny, ale dane są prawdopodobnie zaniżone ze względu na długi weekend majowy - podkreślił dr hab. Ernest Kuchar.

Koronawirusa wykryto w ciągu ostatniej doby u kolejnych 2525 osób, zmarło 37 osób - podało w poniedziałek (3 maja) Ministerstwo Zdrowia. - Dane opublikowane przez MZ są optymistyczne, ale prawdopodobnie znacznie zaniżone ze względu na długi weekend majowy - wskazał Kuchar, odnosząc się do najnowszych danych resortu.

Ekspert poproszony o podsumowanie weekendowej akcji szczepień, powiedział, że ogromne kolejki przez mobilnymi puntami świadczą o tym, że centralny system rejestracji przez internet i infolinię "pozostawia wiele do życzenia". - Rejestracja przez internet dla wielu, zwłaszcza starszych ludzi, jest po prostu zbyt trudna, natomiast dodzwonienie się na infolinię, wymaga czasu, często kończy niepowodzeniem i wielu chętnych rezygnuje z zapisu na szczepienia - podkreślił. Dodał, że ogromne zainteresowanie szczepieniami bez rejestracji dowodzi, że obowiązujący system organizacji wymaga poprawy.

Posłuchaj podcastu

Pytany o skuteczność dostępnych obecnie szczepionek na tzw. indyjski wariant koronawirusa, powiedział, że "tego nie wiemy, ale należy się spodziewać, że przynajmniej złagodzą one objawy choroby". Jest to - jak zaznaczył - bardzo ważne, biorąc pod uwagę przebieg choroby i wysoką śmiertelność wśród zakażonych.

Od początku epidemii badania potwierdziły zakażenie u 2 805 756 osób, z których 68 105 zmarło.

RadioZET.pl/PAP