Czarzasty w Radiu ZET: myślę, że do końca tygodnia poznamy kolejnych członków Koalicji Europejskiej

Redakcja
18.02.2019 09:41
Czarzasty
fot. G. Bukala/Reporter

– Jesteśmy pierwszym podmiotem Koalicji Europejskiej – mówi w Gościu Radia ZET przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. „SLD jako pierwsza partia przyłączyła się do tego, wczoraj zrobili to Zieloni. W tym tygodniu będzie czas i na PO, i na PSL, i na Nowoczesną. Z tego, co wiem, tak będzie” – dodaje. Na pytanie Beaty Lubeckiej, czy do końca tygodnia poznamy wszystkich uczestników Koalicji Europejskiej, szef SLD odpowiada: „Myślę, że tych pierwszych pięciu tak”.

„Czy mogą być jacyś inni uczestnicy Koalicji Europejskiej?” „Oczywiście, dlatego że jest dużo środowisk np. partii lewicowych, które również mają swoje władze i będą takie sprawy, jak dołączenie i współtworzenie tej Koalicji Europejskiej rozważały” – uważa Czarzasty.

Obejrzyj i przeczytaj rozmowę z Włodzimierzem Czarzastym na RadioZET.pl

„Ile będzie w takim razie jedynek dla SLD na tej liście?” Włodzimierz Czarzasty odpowiada: „Sposób myślenia jest taki: najpierw przyjęliśmy rzeczy, na których nam zależy, jeśli chodzi o UE. I to są takie sprawy: wprowadzenie w Polsce euro pod warunkiem, że wpłynie na podwyższenie płac, po drugie, wprowadzenie w jakiejś perspektywie europejskiej płacy minimalnej, po trzecie stworzenie europejskiej armii, po czwartej, wstąpienie do europejskiej unii bankowej. To jest rzecz, która dla nas jest ważna” – twierdzi.

Co łączy SLD z PO?

– Co was łączy z Platformą Obywatelską oprócz tego, że mówicie, że chcecie odsunąć od władzy PiS, co zresztą nie rozstrzygnie się w wyborach do PE? – pyta swojego gościa Beata Lubecka. 

Zobacz także

– Ale nas nic nie łączy ani z PO, ani z PSL-em, ani z Nowoczesną, ani z Zielonymi, takiego, o które pani konkretnie pyta. Natomiast ja pani powiem, co łączy wszystkie Polki i mądrych Polaków. Są w tej chwili dwie rzeczy, przeciwko którym trzeba bardzo mocno przeciwdziałać. Pierwsza sprawa to jest taka: są bardzo mocne nastroje eurosceptyczne w Europie – mówi Czarzasty w Gościu Radia ZET.

Ważą się losy Unii Europejskiej

– To najbliższe pięć lat zagwarantuje to, że UE będzie trwała bądź nie. I to jest nasz obowiązek, dlatego że Polska najwięcej z UE przez te 10 lat dostała. I jeżeli jest taka sytuacja, że we Włoszech rodzą się ruchy, we Francji, które mogą tę UE rozwalić, to ja uważam, że obowiązkiem i PO, i PSL-u, i Nowoczesnej, i Zielonych, i SLD, jest wprowadzić jak największą liczbę eurodeputowanych, i pań, i panów, którzy do tego nie dopuszczą, bo to jest i pani, i mój interes – twierdzi.

Zobacz także

– I drugi interes jest taki, żebyśmy nie wyprowadzili Polski z UE, bo ci ludzie nieodpowiedzialni, którzy się skłócili po raz kolejny w tej chwili z jakimś następnym krajem, rządzą Polską. I ja jestem przekonany co do tego, że w momencie, kiedy będą rządzili następne cztery lata, to doprowadzą do tego, że Polska z UE wypadnie. I to nas łączy z Platformą, PSL-em, Nowoczesną, Zielonymi i wszystkimi mądrymi partiami w Polsce – dodaje.

RadioZET.pl/MP