Zamknij

Koronawirus nie słabnie. Polsce grozi lockdown? Premier wyjaśnia

06.11.2021 11:19

Czwarta fala nie słabnie, a w szpitalach przebywa coraz więcej chorych. Czy rząd zdecyduje się na wprowadzenie lockdownu? O tę kwestię zapytany został premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę odwiedził szpital tymczasowy we Wrocławiu.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Mateusz Morawiecki pytany był w sobotę podczas wizyty w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu, czy Polsce grozi lockdown lub zaostrzenie restrykcji w związku z czwartą falą koronawirusa. Szef rządu zauważył, że w wielu krajach Zachodniej Europy mieliśmy do czynienia z dyskusją na temat obostrzeń i ewentualnego lockdownu. Przypomnijmy, w piątek premier mówił, że ws. obostrzeń Polska chce znaleźć "złoty środek". Podał przykład zachodniej Europy, gdzie restrykcje "są mało skuteczne".

Lockdown w Polsce? Premier zabrał głos ws. obostrzeń

W podobnym tonie Mateusz Morawiecki wypowiedział się w sobotę. - Widzieliśmy, jak fala protestów przewinęła się przez te kraje. I jak mocno to wpłynęło na wzrost zachorowań. Chociażby w Niemczech, dzisiaj, w tych dniach, liczba zachorowań sięga 40 tysięcy. Także w innych krajach są to rekordowe, absolutnie rekordowe liczby - powiedział Morawiecki.

Jak ocenił, protesty społeczne też mają wpływ i przełożenie na liczbę zachorowań. - W związku z tym, staramy się wypośrodkować, staramy się znaleźć [...] najlepsze możliwe rozwiązania - tłumaczył premier. Wyjaśnił, że chodzi o gotowość bazy łóżkowej i szczepienia przeciw COVID-19.

I doprowadzić do tego, żeby poprzez tę gotowość, dostępność łóżek była na wystarczającym poziomie, poprzez gotowość bazy szczepień, żeby każdy, kto chce się lepiej zabezpieczyć, lepiej - nie w stu procentach, ale lepiej, z całą pewnością lepiej zabezpieczyć przed skutkami COVID-19 - aby mógł to uczynić.

premier Mateusz Morawiecki

- Dlatego dzisiaj, owszem rozważamy różnego rodzaju mechanizmy, które mogą zmniejszyć natężenie transmisji wirusa, ale nie rozważamy lockdownu - powiedział Morawiecki. 

W sobotę, 6 listopada października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 190 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Odnotowano 186 zgonów. W szpitalach przebywają 9473 osoby z COVID-19, w tym 798 chorych jest podłączonych do respiratorów. W kraju wolne jest 5569 łóżek covidowych i 568 respiratorów.

loader

RadioZET.pl/PAP - Aneta Oksiuta, Agata Tomczyńska