Zamknij

Lockdown podczas czwartej fali? Dworczyk ujawnia, kogo nie obejmą obostrzenia

29.07.2021 10:02
Koronawirus
fot. Shutterstock

Możemy liczyć się z tym, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii Covid-19, które byłyby wprowadzane w trakcie ewentualnej czwartej fali, będą uwzględniały to, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony, bądź ma negatywny wynik testu - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk został w czwartek zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o możliwe wprowadzenie w Polsce obostrzeń dla niezaszczepionych na wzór francuskich. We Francji od 1 sierpnia Unijny Certyfikat Covid będzie trzeba okazywać przy wstępie do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.

Zaszczepieni zwolnieni z obostrzeń?

Szef KPRM oświadczył, że nie można wykluczać żadnych rozwiązań. - Bardzo uważnie śledzimy, co się dzieje w innych krajach. Natomiast musimy pamiętać, że Polska ma swoją specyfikę i proponowane rozwiązania muszą być dostosowane do sytuacji w Polsce. Nie robiłbym prostych kalek - podkreślił.

Dworczyk poinformował, że rząd przygotowuje się do długofalowej akcji edukacyjnej. - Polska jest krajem, w którym dorośli nie są przyzwyczajeni do szczepień - widać to po wynikach szczepień na grypę [...] - dlatego musimy pracować nad zmianą pewnych postaw społecznych - tłumaczył i zapowiedział, że informacje na ten temat ma przedstawić w najbliższych dniach Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Obowiązkowe szczepienia lekarzy, nauczycieli i policjantów? 

Pełnomocnik rządu ds. szczepień został też zapytany, czy w Polsce zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla lekarzy. Przyznał, że w Radzie Medycznej przy premierze takie głosy są powszechne. - Niemniej nie mamy tego rodzaju decyzji żadnych podjętych - zaznaczył Dworczyk, wskazując, że takie rozwiązania są zastosowane tylko w kilku krajach UE.

Dopytywany o inne grupy zawodowe - np. nauczycieli, czy policjantów - Dworczyk odpowiedział, że WHO nie rekomendowała, aby szczepienia przeciwko Covid-19 były obowiązkowe. - Natomiast nie można wykluczać żadnych wariantów, np. związanych z tym, że część grup zawodowych może być zobowiązana do szczepień. Ale w tym momencie nie ma żadnych takich decyzji - dodał.

Według danych resortu zdrowia ze środy w Polsce od końca grudnia ub.r., gdy rozpoczęto szczepienia przeciw Covid-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln. 

RadioZET.pl/PAP/Aleksandra Rebelińska