Zamknij

Lockdown w czasie czwartej fali? "Zawsze takie ryzyko istnieje"

17.09.2021 12:35
Piotr Mueller
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER

Kolejny lockdown to ostatnia rzecz, którą rząd chciałby zrobić. Natomiast ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał też, że mogą być wprowadzone obostrzenia sektorowe.

Piotr Müller był pytany w piątek w Radiu Plus, czy tej jesieni rząd rozważa kolejny lockdown w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. - Ja takiego scenariusza nie mogę wykluczyć, bo zawsze takie ryzyko istnieje - stwierdził rzecznik rządu.

Lockdown w Polsce? "Nie wykluczamy"

Müller zwrócił uwagę, że faktycznie liczba zakażeń pod tym kątem nie jest optymistyczna, bo stale rośnie. - Natomiast my wyciągamy wnioski także z zeszłych doświadczeń, z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Dlatego cała infrastruktura medyczna jest przygotowana do tego, żeby w razie czego tę zwiększoną liczbę zakażeń odpowiednio zabezpieczyć poprzez właściwą opiekę w szpitalach - powiedział.

Jego zdaniem, rząd lockdownu nie wyklucza. - Mogą być rozwiązania sektorowe, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach. Dlatego apelujemy cały czas o szczepienie się (przeciw Covid-19 - red.), bo to jest jedyna bariera, która może przed tym zabezpieczyć - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany o wstępny plan dotyczący wprowadzania obostrzeń powiatowo lub regionalnie, Müller odparł, że "faktycznie wariant jest taki, że w przypadku zwiększenia liczby zakażeń będziemy patrzeć regionalnie". - Bo liczba osób, czy zakażeń będzie różna w różnych regionach. I to wynika, nie tylko z dynamiki samych zachorowań, ale również z poziomu szczepień (w regionach - red.) - podkreślił. 

Czy będą obostrzenia dla zaszczepionych?

Na pytanie, czy aktualne jest założenie, że osoby zaszczepione nie będą objęte ewentualnymi obostrzeniami, czy będzie podział na zaszczepionych i niezaszczepionych, rzecznik rządu odpowiedział: "Właściwie on w tej chwili już jest. Tylko, że limity są na tyle wysokie, że to, de facto, w praktyce nie ma żadnego znaczenia". Ale - jak dodał - "my o tym mówiliśmy wcześniej o takiej metodzie suwaka, czyli jeżeli obowiązuje jakiś limit na przykład wejść do kina, to osoby, które są zaszczepione, do tego limitu się nie liczą. Więc w tym sensie one mają dodatkowe ułatwienia wynikające z tego, że są zaszczepione" - mówił rzecznik rządu.

Dopytywany, czy jeżeli dojdzie do lockdownu, to np. restauracje będą otwarte tylko dla zaszczepionych, Müller odparł: "Takiego wariantu nie przewidujemy". - Natomiast w praktyce w niektórych miejscach może dojść do sytuacji, w której osoba, która nie jest zaszczepiona, krótko mówiąc nie wejdzie do danego lokalu, bo wyczerpie się limit osób, które są niezaszczepione - podkreślił.

RadioZET.pl/PAP - Edyta Roś