Zamknij

Lockdown w czwartej fali? Doradca premiera ds. Covid-19 zabrał głos

02.09.2021 09:17
Andrzej Horban
fot. Piotr Molecki/East News

Nie ma powodu do lockdownu, nawet w przypadku czwartej fali - zapowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19. Jak dodał, należy jednak przestrzegać zasad dystansu społecznego i noszenia maseczek. 

Prof. Andrzej Horban w TVN24, powołując się na swoje wyliczenia powiedział, że  czwarta fala  koronawirusa będzie o jedną trzecią mniejsza od poprzedniej fali. – Czyli nie 35 tys., a góra 10 tys. zakażeń dziennie – powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim główny doradca premiera ds. Covid-19.

Zwrócił uwagę, że "infrastruktura jednostek służby zdrowia, które przyjmowały tych pacjentów, jest już w tej chwili zupełnie inna, jest poprawiona, a personel ma doświadczenie w leczeniu tych chorób". Wyjaśnił, że głównym powodem hospitalizacji było ciężkie, śródmiąższowe zapalenie płuc, które przekształcało się w ostry zespół niewydolności oddechowej. – To znana jednostka, ale relatywnie rzadka kiedyś, teraz było to masowe – dodał. 

Lockdown w czwartej fali? "Niech nas ręka boska broni"

Horban pytany, czy w przypadku czwartej fali należałoby wprowadzić lockdown, odparł: "ja myślę, że niech nas ręka boska broni od lockdownów, a już na pewno od zamykania wszystkich w domach, bo już nie ma takiego powodu". Zamiast tego, szef Rady Medycznej przy premierze zalecił noszenie masek i zachowywanie dystansu. – My jednak nie do końca tego przestrzegamy – powiedział.

– Wracamy w tym momencie natychmiast do masek, do dystansu społecznego – wyjaśnił. Według prof. Horbana "należy uniknąć zamykania ludzi w domach i niszczenia więzi społecznych".  – Czyli nie zdalna praca, raczej nie zdalne nauczanie, ale normalne chodzenie do szkoły – mówił. 

RadioZET.pl/TVN24/PAP