Zamknij

Prezydent Łodzi zaprzysiężona. Co z decyzją wojewody?

Redakcja
21.11.2018 13:30
Prezydent Łodzi zaprzysiężona. Co z decyzją wojewody?
fot. PAP

Hanna Zdanowska (PO) została w środę zaprzysiężona na prezydenta Łodzi. W chwilę po uroczystości z dziennikarzami spotkała się rzeczniczka wojewody. Ten jeszcze przed wyborami zapowiadał, że w przypadku wygranej Zdanowskiej zdecyduje o wygaszeniu jej mandatu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wątpliwości co do tego, czy Hanna Zdanowska może pełnić funkcję prezydenta, pojawiły się pod koniec września, kiedy Sąd Okręgowy w Łodzi prawomocnie skazał ją na karę grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach bankowych.

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych osoba z prawomocnym wyrokiem nie może objąć stanowiska. Kodeks wyborczy pozwala jednak startować w wyborach osobom skazanym na karę inną niż pozbawienie wolności. A to, zdaniem wielu, daje im też możliwość sprawowania urzędu w przypadku wygranej.

Zobacz także

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau jeszcze przed I turą wyborów samorządowych zapowiedział, że jeśli Hanna Zdanowska wygra, zawnioskuje o wygaszenie jej mandatu, opierając się o zapisy ustawy.

Zobacz także

W środę, już po zaprzysiężeniu Zdanowskiej na prezydenta, rzeczniczka wojewody ogłosiła, że oświadczenie w sprawie decyzji Zbigniewa Raua zostanie wydane „w stosownym czasie”.

– W związku z trwającą burzliwą debatą publiczną związaną z tym, czy osoba, która została prawomocnie skazana, może sprawować funkcję prezydenta, wojewoda prowadzi w tej sprawie badania dotyczące kwestii prawnej – powiedziała Elżbieta Węgrzynowska.

Hanna Zdanowska wygrała wybory na prezydenta Łodzi już w I turze z miażdżącą przewagą nad kandydatem PiS Waldemarem Budą. Zdobyła 70,22% głosów, Buda – 23,65%.

Zobacz także

Jeśli wojewoda zawnioskuje o wygaszenie jej mandatu, zgodę na to będzie musiała wydać Rada Miejska (w łódzkiej radzie większość ma Koalicja Obywatelska). Jeśli radni takiej zgody nie wydadzą, wówczas wojewoda rozporządzeniem zastępczym wygasza mandat. To rozporządzenie podlega zaskarżeniu najpierw do WSA, a później jest skarga kasacyjna do NSA. Orzeczenie NSA jest ostateczne.

Zdaniem prezydent Łodzi „temat jest skończony”.

– Co zrobi wojewoda, trudno mi ocenić – skomentowała Hanna Zdanowska. Jak dodała, uważa, że prawo jest po jej stronie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ