Zamknij

Łódź: znika plac Lecha Kaczyńskiego. Prawomocny wyrok NSA ws. dekomunizacji

Redakcja
12.12.2018 12:35
Łódź: znika plac Lecha Kaczyńskiego. Prawomocny wyrok NSA ws. dekomunizacji
fot. L.SZELAG/REPORTER/East News

Plac im. Lecha Kaczyńskiego znika z Łodzi. Wraca nazwa plac Zwycięstwa. To po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną wojewody ws. dekomunizacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego wpłynęła po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w lipcu br. orzekł, że decyzja wojewody o zmianie nazwy placu Zwycięstwa na plac Lecha Kaczyńskiego jest nieważna.

Skarga ta została przez NSA oddalona, a środowy wyrok jest już prawomocny.

Zobacz także

Wojewoda łódzki – jak podaje Radio Łódź – choć czeka jeszcze na pisemne uzasadnienie wyroku, nie będzie podejmował już w tej sprawie żadnych działań.

– Wraca pl. Zwycięstwa. Należy podkreślić, że nie chodziło tutaj o postać Lecha Kaczyńskiego, bo nie znamy wypowiedzi publicznych, które twierdziłyby, iż Lech Kaczyński nie zasługuje na ulice czy plac. Chodziło o spór co do natury „Zwycięstwa”. Wojewoda podtrzymuje swoje stanowisko, że nie było to zwycięstwo jego zdaniem, ale szanuje prawomocny wyrok sądu – wyjaśnił, cytowany przez lokalną rozgłośnię, Tobiasz Bocheński, dyrektor biura wojewody łódzkiego.

Dekomunizacja placu Zwycięstwa

Wojewoda łódzki wydał decyzję o zmianie nazwy placu Zwycięstwa na plac Lecha Kaczyńskiego w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

Rada Miejska w Łodzi złożyła w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że „zwycięstwo” w nazwie placu odnosi się do zwycięstwa Polski nad hitlerowskim faszyzmem.

Wówczas skargę kasacyjną do NSA złożył wojewoda, a ta dziś została oddalona.

RadioZET.pl/Radio Łódź/JŚ