Zamknij

Kibole z Poznania i Łodzi planowali konfrontację. Starciom zapobiegła policja [WIDEO]

Redakcja
13.11.2018 22:57
Łódź. Kibole Lecha i Widzewa planowali ustawkę, są zatrzymani
fot. KWP Łódź

Pseudokibice Lecha Poznań oraz Widzewa Łódź planowali ustawkę w Święto Niepodległości. Konfrontacji zwaśnionych grup kibolskich zapobiegli policjanci, którzy ruszyli w pościg za osobami, które nie zatrzymały się do kontroli. Trzech kibiców Lecha zostało zatrzymanych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak wyjaśniła we wtorek rzeczniczka łódzkiej Komendy Wojewódzkiej Policji Joanna Kącka, do zatrzymań doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek – funkcjonariusze z Łodzi prowadzili wówczas działania związane z zabezpieczeniem licznych grup wracających z Marszu Niepodległości w Warszawie.

Według niej szczególną uwagę zwracano na kibiców różnych drużyn, m.in. istniało podejrzenie, że po podanych wcześniej przez media informacjach o kradzieży kilku klubowych flag ze stadionu w Poznaniu – co w internecie przypisano zwolennikom łódzkiego Widzewa - do Łodzi trafią kibice Lecha i pomiędzy zantagonizowanymi grupami może dojść do konfrontacji.

Zobacz także

Po północy na ulicach Łodzi zlokalizowano co najmniej kilkanaście pojazdów na poznańskich rejestracjach; ze spływających do policji sygnałów wynikało, że podróżujące nimi osoby mają kominiarki oraz maczety.

Kilka z tych samochodów nie zatrzymało się do kontroli na ul. Warszawskiej. Policjanci ruszyli za nimi pościg, w który oprócz oznakowanych radiowozów włączyło się kilka patroli kryminalnych. Kącka podała, że kierujący nie reagowali na dawane sygnały i uciekając ulicami miasta, łamali kolejne przepisy ruchu drogowego m.in. przejeżdżali na czerwonym świetle i zajeżdżali drogę radiowozom.

Auta zatrzymano w Zgierzu, gdzie policja utworzyła blokadę. Jeden z kierujących do ostatniej chwili próbował ucieczki chodnikiem. Do wyciągnięcia kierowców i pasażerów z aut funkcjonariusze – jak twierdzą – musieli użyć siły.

Zobacz także

Skontrolowano trzy pojazdy, w tym wynajętego z wypożyczalni busa, wylegitymowano też kilkunastu kibiców Lecha Poznań w wieku od 19 do 51 lat. Kierowcy - w wieku 29, 32 i 31 lat - zostali zatrzymani w związku z niezatrzymaniem się do kontroli, za co grozi do 5 lat więzienia.

Poza tym 27-letni pasażer odpowie za posiadanie narkotyków, zaś kilka osób ukarano mandatami m.in. za używanie podczas interwencji słów wulgarnych.

W tym samym czasie w Łodzi zatrzymano czwarty samochód, który wcześniej odłączył się od ściganej ekipy. Kierujący nim 37-latek za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD