Zatrzymanie byłego prezesa PKN Orlen. Rozpoczęły się przesłuchania

Redakcja
12.02.2019 14:09
Zatrzymanie byłego prezesa PKN Orlen. Rozpoczęły się przesłuchania
fot. PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Łodzi rozpoczęły się przesłuchania zatrzymanych w środę członków byłego kierownictwa PKN Orlen SA. To trzy osoby. Wśród nich jest były prezes zarządu spółki Jacek K. Wszyscy mają usłyszeć zarzuty związane z przestępstwem niegospodarności w wielkich rozmiarach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Były prezes PKN Orlen Jacek K. oraz dwóch byłych dyrektorów koncernu zatrzymali we wtorek rano agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po 13:00 pierwszy z nich trafił do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, prowadzącej śledztwo dotyczące przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych związanych z działalnością PKN Orlen SA.

Dwóch kolejnych podejrzanych w tej sprawie ma zostać dowiezionych jeszcze we wtorek.

mid-19212166
fot. PAP

– Zatrzymani zostali członkowie byłego kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes zarządu Jacek K. Zatrzymania miały miejsce w związku z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi śledztwem dotyczącym m.in. niegospodarności w spółce – tłumaczył rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.
Dodał, że podejrzenia dotyczą popełnienia przestępstwa z art. 296 par. 3 Kodeksu karnego, czyli „wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach”. Grozi za to kara od roku do 10 lat więzienia.

Zobacz także

Nie poinformowano jeszcze, o jakie kwoty i działania byłego prezesa i dyrektorów chodzi. Zdaniem CBA wstępne ustalenia wskazują na „wielomilionowe straty spółki”.
„Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA” – wyjaśniła w oświadczeniu prokuratura.
Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ