Zamknij

Były prezes PKN Orlen i dwaj byli dyrektorzy spółki z zarzutami NIEGOSPODARNOŚCI

Redakcja
13.02.2019 10:43
Były prezes PKN Orlen i dwaj byli dyrektorzy spółki z zarzutami NIEGOSPODARNOŚCI
fot. A.GUZ/REPORTER/East News

Zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę spółki PKN Orlen przedstawiła Prokuratura Regionalna w Łodzi byłemu prezesowi koncernu Jackowi K. oraz dwóm jego byłym dyrektorom – Michałowi S. i Leszkowi K. Szkody koncernu miały wynieść ponad 3,4 mln zł.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację o zarzutach dla trzech zatrzymanych we wtorek mężczyzn przekazał rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.

Przedstawione członkom byłego kierownictwa spółki zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki PKN Orlen w związku z organizacją i nieprawidłowym rozliczeniem jednego z eventów organizowanych na zlecenie koncernu paliwowego.

Chodzi o rozliczenia za kwoty należne za bilety zorganizowanego na Stadionie Narodowym festiwalu motoryzacyjnego Verva Street Racing z 2014 roku. Wysokość szkody ujęta w zarzutach przedstawionych podejrzanym przekracza 3,4 mln zł.

Bukowiecki poinformował, że wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Dodatkowo prokurator zarzucił byłemu prezesowi PKN Orlen Jackowi K., że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

Zobacz także

Wszystkim grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

– Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Złożyli wyjaśnienia, odpowiadali na pytania prokuratora – dodał prokurator Bukowiecki.

Decyzja o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec podejrzanych zostanie podjęta po zakończeniu przesłuchań.

Zobacz także

Jacek K., który prezesem PKN Orlen był od 2008 do 2015 r., oraz dwaj byli dyrektorzy koncernu, Michał S. i Leszek K., zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA.

„Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA” – podała we wtorek prokuratura.

RadioZET.pl/PAP/JŚ