Były prezes PKN Orlen i dwaj byli dyrektorzy spółki z zarzutami NIEGOSPODARNOŚCI

Joanna Śpiechowicz
13.02.2019 10:43
Były prezes PKN Orlen i dwaj byli dyrektorzy spółki z zarzutami NIEGOSPODARNOŚCI
fot. A.GUZ/REPORTER/East News

Zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę spółki PKN Orlen przedstawiła Prokuratura Regionalna w Łodzi byłemu prezesowi koncernu Jackowi K. oraz dwóm jego byłym dyrektorom – Michałowi S. i Leszkowi K. Szkody koncernu miały wynieść ponad 3,4 mln zł.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Informację o zarzutach dla trzech zatrzymanych we wtorek mężczyzn przekazał rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury Krzysztof Bukowiecki.

Przedstawione członkom byłego kierownictwa spółki zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu spółki PKN Orlen w związku z organizacją i nieprawidłowym rozliczeniem jednego z eventów organizowanych na zlecenie koncernu paliwowego.

Chodzi o rozliczenia za kwoty należne za bilety zorganizowanego na Stadionie Narodowym festiwalu motoryzacyjnego Verva Street Racing z 2014 roku. Wysokość szkody ujęta w zarzutach przedstawionych podejrzanym przekracza 3,4 mln zł.

Bukowiecki poinformował, że wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty niegospodarności w wielkich rozmiarach. Dodatkowo prokurator zarzucił byłemu prezesowi PKN Orlen Jackowi K., że nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, w tym nie podjął właściwych działań, nie wdrożył odpowiednich rozwiązań formalnych i organizacyjnych, nie monitorował i nie kontrolował właściwego rozliczania poszczególnych usług, w tym eventowo-sponsoringowych realizowanych przez firmy zewnętrzne.

Wszystkim grozi kara od roku do 10 lat więzienia.

– Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Złożyli wyjaśnienia, odpowiadali na pytania prokuratora – dodał prokurator Bukowiecki.

Decyzja o zastosowaniu środków zapobiegawczych wobec podejrzanych zostanie podjęta po zakończeniu przesłuchań.

Jacek K., który prezesem PKN Orlen był od 2008 do 2015 r., oraz dwaj byli dyrektorzy koncernu, Michał S. i Leszek K., zostali zatrzymani we wtorek rano przez agentów CBA.

„Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA” – podała we wtorek prokuratura.

RadioZET.pl/PAP/JŚ