Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rolnicy znów blokują drogę! Utrudnienia na S8

13.12.2018 13:26
xxx wiadomosci

Rolnicy znów protestują. W czwartek zablokowali trasę S8 w Łódzkiem. Policja wyznaczyła objazdy.

Rolnicy znów blokują drogę! Utrudnienia na S8 fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rolnicy po środowej blokadzie A2 znów wyszli na ulice. W czwartek pojawili się na S8 przy zakładach mięsnych w Rawie Mazowieckiej.

Policja apeluje do kierowców o wybieranie alternatywnych dróg i zachowanie szczególnej ostrożności.

Wyznaczono dwa objazdy:

  • w kierunku Warszawy na węźle Rawa Północ  zjazd z S8 na DK 72
  • w kierunku Wrocławia na węźle Julianów zjazd z S8 na drogi W707 i W725.

Rolnicy ostatecznie zajęli tylko pas na południe i zaczęli iść w kierunku Warszawy. Za Rawą Mazowiecką protestującym w dalszym marszu przeszkodziła policja.

Jak informuje portal topagrar.pl, producenci trzody chlewnej rano pojawili się przed zakładami mięsnymi Food Service w Rawie Mazowieckiej. Protestują przeciwko sprowadzaniu – ich zdaniem – gorszej jakości trzody z zagranicy. Oskarżają też rząd o brak kontroli mięsa importowanego z czerwonych stref ASF.

– Wyszliśmy na ulicę, ponieważ pomału nie mamy za co utrzymywać naszych rodzin – mówił podczas rozpoczęcia protestu jeden z producentów trzody chlewnej.

– Zakłady mięsne dają zbyt długi termin płatności nawet do 3 miesięcy, a powinien płacić w terminie 14-21 dni. Nie może tak być, że finansujemy zakłady! – dodawał inny uczestnik protestu, cytowany przez portal.

DuSmkZ-WoAACorQ fot. Twitter/top agrar Polska

Ze wstępnych informacji wynika, że protestujący w Rawie Mazowieckiej prawdopodobnie nie mają nic wspólnego z ruchem AGROunia, którego członkowie w środę blokowali A2 na wysokości Brwinowa. Tam na pół doby zajęli jezdnię w kierunku Warszawy.

Domagali się m.in. odszkodowań za wybite świnie w związku z epidemią ASF. Żądali audytu środków przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym i „uzdrowienia Izb Rolniczych”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń