Dwie ofiary czadu w Łódzkiem. Apel policji

Redakcja
20.11.2018 11:24
Dwie ofiary czadu w Łódzkiem. Apel policji
fot. Shutterstock

Dwie osoby z okolic Radomska nie żyją prawdopodobnie wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Ich ciała służby znalazły we wtorek rano na terenie jednej z posesji w gminie Kodrąb.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ofiary to małżeństwo, 38-letnia kobieta i o rok starszy mężczyzna. Para zajmowała zaadaptowane na mieszkanie pomieszczenie budynku gospodarczego. Ogrzewała lokal piecem kaflowym.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie z nieszczelnego pieca ulatniał się tlenek węgla, który doprowadził do śmierci małżeństwa.

Policjanci i strażacy apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przypominają, że stan techniczny przewodów kominowych i instalacji gazowej należy sprawdzać regularnie – przynajmniej raz w roku.

Niebezpieczny czad

Czad, czyli tlenek węgla, to silnie toksyczny gaz, bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć, dlatego nazywany jest cichym zabójcą.

Zobacz także

Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Bez dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz, który w odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w zaledwie kilkanaście minut.

ZOBACZ TEŻ:

Czad: usypia i zabija po cichu. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu, mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Taki czujnik alarmuje właściciela mieszkania, jeśli stężenie czadu w powietrzu wzrasta.

RadioZET.pl/JŚ