Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nawoływała do zabójstwa Donalda Tuska. Zarzut po reportażu Superwizjera TVN

05.12.2018 17:41
xxx wiadomosci

Anna B. to wokalistka jednego z zespołów, które w sierpniu ubiegłego roku występowały na festiwalu Orle Gniazdo w Łódzkiem. Właśnie podczas tej imprezy miała wzywałć do zabójstwa Donalda Tuska, co ujawnili dziennikarze „Superwizjera”. Teraz kobieta usłyszała zarzuty.

Nawoływała do zabójstwa Donalda Tuska. Zarzut po reportażu Superwizjera TVN fot. screen: Superwizjer TVN

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koncert z sierpnia ubiegłego roku zarejestrowały kamery TVN. Wokalistka w wypowiedzi pełnej wulgaryzmów wzywała, by Donalda Tuska „zabić nożem prosto w serce”. Materiał opublikowano w programie „Superwizjer”.

orle fot. screen: Superwizjer TVN

Po zapoznaniu się z nagraniem i zeznaniami świadków prokuratura postawiła Annie B. zarzut nawoływania do popełnienia zbrodni, za co grozi od miesiąca do 3 lat więzienia. Kobieta nie przyznała się do zarzucanych czynów. Została przesłuchana i zwolniona. Prokurator nie wnioskował o zastosowanie wobec wokalistki środków zapobiegawczych.

To pierwsza osoba, która usłyszała zarzuty w jednym z wątków śledztwa dotyczącego festiwalu Orle Gniazdo.  Wszczęto je właśnie po emisji reportażu, w związku z podejrzeniem publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, za co grozi do dwóch lat więzienia.

Dziennikarze „Superwizjera” śledzili działalność niektórych polskich środowisk narodowych. W materiale pokazano m.in. uczestników Orlego Gniazda, którzy wyciągają rękę w hitlerowskim pozdrowieniu i osoby w koszulach z neonazistowskimi symbolami. Według reporterów incydenty te nie spotkały się z reakcją organizatorów festiwalu.

Fundacja Orle Gniazdo organizowała festiwal w Kępie k. Żytna (pow. radomszczański) od kilku lat. Reklamowała go jako największe wydarzenie narodowej sceny muzycznej w Polsce i największy zlot fanów muzyki tożsamościowej w tej części Europy. W sprawie reportażu wydała oświadczenie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń