Zamknij

Lokalne lockdowny po wakacjach? Niedzielski: jeśli będą ogniska koronawirusa

25.06.2021 18:05
Adam Niedzielski
fot. News Lubuski/East News

Jeżeli po wakacjach będziemy mieli do czynienia z lokalnymi ogniskami koronawirusa, które będą wymykały się spod kontroli, to możliwe są lokalne lockdowny - przyznał Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem ZET. Minister zdrowia pytany był m.in. o to, co grozi gminom z niskim współczynnikiem osób zaszczepionych. Poinformował też, że rusza akcja dzwonienia do osób, które jeszcze nie zapisały się na szczepienie. 

Adam Niedzielski był gościem w programie "Tydzień z Radiem ZET". Minister zdrowia wypowiedział się m.in. na temat aktualnej sytuacji epidemicznej oraz Narodowego Programu Szczepień. Zdradził też, czy ewentualna inflacja wariantu koronawirusa Delta (który jest obecnie najbardziej zaraźliwy) może doprowadzić np. do zaostrzenia niektórych obostrzeń. 

- Oczywiście, że poziom luzowania obostrzeń zależy od sytuacji epidemicznej - stwierdził, zaznaczając, że w zależności od tego, jak się ona będzie zmieniać, rząd będzie podejmował konkretne decyzje, "by ograniczyć rozprzestrzenianie się covidu". Podkreślił przy tym, że choć notujemy wyraźny spadek dziennej liczby zakażeń, to monitorowana jest "sytuacja w innych krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii". To właśnie na Wyspach bowiem wariant Delta jest w tej chwili dominujący. 

Niedzielski mówi o "lokalnych lockdownach": jeśli będziemy mieli do czynienia z ogniskami

Prowadząca audycję Joanna Komolka zwróciła uwagę na fakt, że istnieją w Polsce gminy, w których współczynnik osób zaszczepionych jest bardzo niski. Zapytała ministra, czy takim gminom grożą np. lokalne lockdowny.

Jeżeli po wakacjach będziemy mieli do czynienia z lokalnymi ogniskami koronawirusa, które będą wymykały się spod kontroli, to oczywiście, że tak  

Adam Niedzielski, minister zdrowia

- Dzisiaj rozpoczynamy program kontaktowania się z osobami, które się nie zaszczepiły. Zidentyfikowaliśmy ponad milion numerów kontaktowych. Wówczas to konsultant umówi na szczepienie. Apeluję do wszystkich osób, aby jednak odbierały te telefony - powiedział. 

Przypomnijmy, że od 27 grudnia ubiegłego roku wykonano w Polsce ponad 27,6 mln szczepień przeciw Covid-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 12 mln osób. Zgłoszono 11 892 niepożądane odczyny poszczepienne. 

Wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie

W czwartek kierujący pracami GIS Krzysztof Saczka mówił, że wariant Delta koronawirusa już krąży w naszym społeczeństwie. Wskazywał, że z wywiadów epidemiologicznych wynika, że wśród zakażonych nim są osoby, które nie podróżowały i nie kontaktowały się z osobami podróżującymi.

W środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło przed kolejną falą pandemii Covid-19. W jego ocenie szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

RadioZET.pl/PAP

C