Zamknij

"Łowca burz" zapowiada w Polsce tornado

Redakcja
01.08.2017 13:12
Tornado w Polsce
fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/YTscreen

Już niedługo mieszkańcy Polski mogą doświadczyć katastrofalnego w skutkach tornada. "Łowca burz", który bada trąby powietrzne w USA, zapowiada, że takie zjawisko nie ominie i naszego kraju.

Tornada to zjawiska, które niezwykle często nawiedzają np. Stany Zjednoczone. Pracujący tam dr Mateusz Taszarek zapowiada w "Wyborczej", że jest kwestią kilku lat, kiedy i nam przyjdzie zmierzyć się z tym zmierzyć. Zdaniem badacza, już wkrótce możemy być świadkami tornada trzeciej lub czwartej kategorii.

Dr Mateusz Taszarek z Zakładu Klimatologii UAM współpracuje ze specjalistami ze Storm Prediction Center w tzw. "alei tornad" w Oklahomie oraz z uznanym na świecie naukowcem - Haroldem Brooksem z National Severe Storms Laboratory.

Jak twierdzi Taszarek, w Polsce tornada pojawiają się od zawsze, jednak zwykle nie są to zjawiska zbyt gwałtowne. Corocznie jest ich kilkanaście. Niestety, zdaniem "łowcy burz", już za kilka lat nawiedzi nas tornado katastrofalne w skutkach. Statystycznie mocniejsza trąba powietrzna występuje w naszym kraju co 3-4 lata.

Zgodnie z siedmiostopniową skalą Fujity, tornado 4. stopnia powoduje druzgocące zniszczenia. Budynki o mocnej konstrukcji są zrównane z ziemią, a konstrukcje lżejsze, na słabych fundamentach, zostają przeniesione na pewną odległość. Samochody unoszą się i z ogromną siłą przemieszczają, niczym wielkie pociski.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/SA