Łowcy Burz: Tragedii w Suszku można było uniknąć

14.08.2017 07:32
xxx wiadomosci

Łowcy Burz chcą nowego systemu ostrzegania przed niebezpieczną pogodą. Twierdzą, że gdyby działał, tragedii na obozie harcerskim w Suszku można było uniknąć. Z piątku na sobotę przez nawałnice życie straciło 5 osób, w tym dwie nastolatki z obozu. Jak nowy system ostrzegania miałby działać?

Łowcy Burz: Tragedii w Suszku można było uniknąć fot. PAP

Dane w tym systemie powinny opierać się na bieżących obserwacjach - danych radarowych i satelitarnych. Teraz bez problemu możemy śledzić, gdzie w tym momencie przechodzi burza.
Ostrzeżenia, najlepiej SMSem powinny docierać do osób w strefie zagrożenia godzinę lub dwie przed niebezpiecznym zjawiskiem, a nie być podawane jako ostrzeżenie dobowe - jak robi to teraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Od dwóch lat funkcjonuje system ostrzegania przygotowany przez ministerstwo cyfryzacji, ale główny problem jest taki, że trzeba zainstalować aplikacje.

Portal Łowcy Burz poinformował też, że z soboty na piątek systemy radarowe i satelitarne pokazywały, że gwałtowne burze przejdą nad Polską już 3-4 godziny przed tragedią.

RadioZET.pl/nata/DG

Oceń
Tagi