Zamknij

Lubelska 39. pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze!

Redakcja
03.08.2017 13:35
Lubelska 39. pielgrzymka na Jasną Górę już w drodze!
fot. PAP

Ponad dwa tysiące wiernych wyruszyło 2 sierpnia z Lublina w 39. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Mają do przejścia około 320 km; w Częstochowie zawitają 14 sierpnia.

Metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik, który przewodniczył mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki życzył wiernym wyruszającym na Jasną Górę spotkania z Bogiem. „Niech ta maryjna stolica, to miejsce, do którego dążycie, stanie się dla was namiotem spotkania z Bogiem” – powiedział abp Budzik.

„Bądźcie żywą koroną Maryi przez świadectwo dawane Ewangelii, przez budowanie wspólnoty Kościoła, przez świadectwo wiary i miłości. Wracajcie umocnieni i przemienieni łaską Ducha Świętego” – życzył pielgrzymom hierarcha.

W pielgrzymce ruszyło około 2,5 tys. osób. „Najwięcej pielgrzymów ma 25-40 lat. To ludzie, którzy chodzili na pielgrzymki, jako nastolatki, a teraz wracają na pielgrzymi szlak. Cieszy, że zaczynają uczestniczyć w pielgrzymkach rodziny z dziećmi, także małymi” – powiedział przewodnik lubelskiej pielgrzymki, ks. Mirosław Ładniak.

Hasło tegorocznej pielgrzymki, „W szkole Matki Bożej Fatimskiej”, nawiązuje do 100. rocznicy objawień fatimskich. „Będziemy tłumaczyć na konferencjach sens tych objawień, że Maryja prowadzi do Chrystusa, nie zatrzymuje uwagi na sobie. Będziemy też modlić się w intencji dziękczynnej z okazji 30-lecia pobytu Jana Pawła II w Lublinie” – dodał ks. Ładniak.

Pątnicy z Lublina idą w 19 grupach. Mają do pokonania około 320 km, które przejdą w 12 dni. Każdego dnia trasa liczy od kilkunastu do ponad 30 km. Część pielgrzymów wyszła już we wtorek z Chełma. Do Częstochowy pątnicy mają dotrzeć 14 sierpnia.

Lubelskiej pielgrzymce od kilku lat towarzyszy akcja „Idę z Tobą”, której celem jest wsparcie i umożliwienie udziału w pielgrzymce ubogim. Osoby, które z różnych powodów nie mogą iść z pielgrzymką, wpłacają na specjalny fundusz równowartość kosztu uczestnictwa, a pielgrzymi, którzy korzystają z tej pomocy finansowej, modlą się w intencjach zgłoszonych przez ofiarodawców. Każdego roku fundusz wspiera kilkaset osób.

Koszt uczestnictwa w lubelskiej pielgrzymce to 75 zł. Opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, prom przez Wisłę, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, informatory oraz ubezpieczenie NW.

RadioZET.pl/SI/PAP