Zamknij

Zaprosiła czarnoskórego na studniówkę. Reakcja nauczycieli? Żenująca...

Redakcja
25.01.2018 17:51
Zaprosiła czarnoskórego na studniówkę. Reakcja nauczycieli? Żenująca...
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli zajmie się sprawą komentarzy dwojga nauczycieli z Chełma (Lubelskie) pod adresem ucznia innej szkoły podczas próby poloneza przed studniówką. Lubelski kurator oświaty zawiadomi też prokuraturę.

Zagłosuj

Czy nauczyciele powinni zostać pozbawieni prawa do wykonywania zawodu?

Liczba głosów:

O incydencie w II LO w Chełmie napisał „Dziennik Wschodni”. Gazeta powołuje się na treść skargi złożonej przez matkę chłopca w Wydziale Oświaty tamtejszego Urzędu Miejskiego.

Według „Dziennika Wschodniego” chłopak, który wyróżnia się ciemniejszym kolorem skóry, został zaproszony na studniówkę przez jedną z maturzystek II LO w Chełmie i w ub. tygodniu uczestniczył w próbie tańca poloneza. Dwójka nauczycieli tego liceum miała to komentować w niewybredny sposób mówiąc, że dziewczyna „przyprowadziła sobie Murzyna” i „pasują do siebie, jak dwie czarne krople wody”, a chłopaka pytać, „kto go poskładał”.

Zobacz także

Gazeta napisała też, że dyrekcja II LO w Chełmie zaprosiła ucznia, jego matkę, oboje zamieszanych w tę sprawę nauczycieli i doprowadziła do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Nauczyciele przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka chłopaka złożyła jednak oficjalną skargę.

„Nie powinny paść z ust pedagogów”

Rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak powiedziała PAP, że przeprowadzone przez kuratorium postępowanie sprawdzające wykazało, że w II LO w Chełmie miał miejsce incydent, w którym dwoje nauczycieli użyło wobec ucznia I LO Chełmie „słów nagannych, wyśmiewających go, które nie powinny paść z ust pedagogów w stosunku do żadnego innego człowieka, tym bardziej do ucznia”.

„W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty każdy przypadek naruszenia godności innej osoby przez nauczyciela musi być rozpatrywany w kontekście przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz w odniesieniu do wymogów wynikających z etyki tego zawodu. Zapewniam, że zarówno instytucje powołane do sprawowania nadzoru nad szkołami oraz środowisko oświatowe nie dają przyzwolenia na zachowania godzące w drugiego człowieka” — napisała Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk w oświadczeniu przesłanym w czwartek mediom.

Kurator skierowała sprawę nauczycieli z Chełma do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie lubelskim. Rzecznik po zbadaniu sprawy może ją skierować do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli, a ta może ukarać ich naganą, zwolnieniem z pracy albo usunięciem z zawodu.

RadioZET.pl/PAP/DG