Zamknij

Ktoś zabił i poćwiartował stado łabędzi. Na ich ciała natknięto się w lesie

11.09.2020 18:42
poćwiartowane łabędzie
fot. Tygodnik Regionalna - Nowa Sól, Zielona Góra

Łabędzie zabite w Lubięcinie (woj. lubuskie). Rozczłonkowane ciała ptaków znaleziono w pobliskim lesie. Zdaniem mieszkańców uśmiercili je kłusownicy, ponieważ przeszkadzały im w nielegalnym połowie ryb.

Martwe łabędzie w środku lasu. Makabrycznego odkrycia dokonał jeden z mieszkańców Lubięcina. Około kilometr od jeziora zauważył rozrzucone po okolicznych zaroślach pierze. Obok leżały rozczłonkowane ciała ptaków z poucinanymi skrzydłami. Uśmiercono prawdopodobnie 9 łabędzi - podaje Polsat News.

Zobacz także

Makabra w Lubięcinie. Poćwiartowane ciała łabędzi w lesie

Według mieszkańców po lokalnym jeziorze pływało jedenaście okazów tego gatunku. Teraz zostały tylko dwa. Mieszkańcy Lubięcina podejrzewają, kto mógł dopuścić się haniebnego czynu. Ich zdaniem za zabiciem łabędzi stoją kłusownicy, którym zaczęły one przeszkadzać. "Ptaki miały bowiem wpływać na nielegalnie zastawione wnyki, w które wpadały ryby. W ten sposób niszczyły pułapki, a ci, którzy je zastawili, nie zdobywali <<łupu>>" - czytamy.

Sprawą po sygnale od portalu Polsatnews.pl zajęła się policja. Jak przekazała st. sierż. Agata Towpik z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli, czynności trwają, a funkcjonariusze zbierają materiał dowodowy. "Na razie nie wiadomo, co spowodowało śmierć łabędzi" - dodała.

Przypominamy, że w Polsce łabędzie są pod ścisłą ochroną gatunkową. Tzw. dyrektywa ptasia, czyli rozporządzenie w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, gwarantuje prawne uregulowanie handlu i odłowu ptaków oraz przeciwdziałanie nielegalnym metodom ich odłowu i zabijania. W Polsce za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat więzienia.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polsat News/Tygodnik Regionalna - Nowa Sól, Zielona Góra

C